Posílání peněz do zahraničí není to samé, jako když potřebujete někomu poslat peníze v České republice. Typickým příkladem je platba do Číny. Tu samozřejmě lze realizovat hned několika dostupnými způsoby, počítat však musíte s odlišnou délkou doručení a také s případnými poplatky za převod.

Využít můžete multiměnový účet Wise, který nabízí založení i vedení 50ti účtů zdarma, včetně založení eurového účtu (EUR). Převod peněz je se středovým kurzem a nízkými transparentními poplatky.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

Peníze a měna v Číně

Oficiální měna Čínské lidové republiky je renminbi (RMB), což v překladu znamená „lidová měna“.

Nejčastěji používanou jednotkou renminbi je jüan (kód: CNY). Často se tyto dva termíny používají zaměnitelně, i když technicky řečeno je renminbi název měny a jüan je její základní jednotka.

Jeden jüan se dělí na 10 jiao (nebo „mao“) a jeden jiao se dále dělí na 10 fenů. Jsou v oběhu mince o hodnotě 1, 2 a 5 fenů, 1 a 5 jiao a 1 jüan a bankovky v hodnotách 1, 5, 10, 20, 50 a 100 jüanů.

Jak poslat peníze z České republiky do Číny

V tomto směru se nabízí pár možností. Nežli se vrhneme na využívání bezhotovostních plateb, určitě stojí za zmínku alternativní metody.

Jednou z nich je Česká pošta a její poštovní služby. Ano, na mysli máme zaslání peněz prostřednictvím klasického psaní. Do obálky vložíte odpovídající sumu v patřičné podobě.

  • Peníze v hotovosti
  • Šek

S touto variantou jsou každopádně spojeny jisté poplatky, ke kterým se můžete dopracovat prostřednictvím speciální kalkulačky pro výpočet poštovného. Posílání peněz poštou v papírové podobě může stát od 100 Kč do částek v řádu stovek korun dle obsahu zásilky a výše jejího pojištění. Nutno podotknout, že doba doručení se může pohybovat od 3 do 7 pracovních dnů. Při expresním vypravení se doba snižuje na polovinu.

Posílání peněz poštou z České republiky do Číny však není jedinou možnou cestou. Pokud chcete vědět, jak poslat peníze do Číny i jinak, začtěte se do následujících řádků.

Platby do Číny přes banky

Každého určitě ihned napadne bankovní převod. V jeho případě lze hovořit o rychlém a bezproblémovém doručení na účet do Číny. Musíte ale počítat s tím, že banky si za zahraniční převod účtují speciální poplatky.

Platby do zahraničí se tak mohou prodražit. Níže uvádíme několik příkladů.

  • Česká spořitelna – 1 % z částky, min. 220 Kč, max. 1 500 Kč
  • Komerční banka – 0,9 % z částky, min. 250 Kč, max. 1 500 Kč
  • Citibank – 1 % z částky, min. 300 Kč, max. 2 000 Kč
  • ČSOB – 1 % z částky, min. 250 Kč, max. 1 500 Kč
  • Volksbank – 1 % z částky, min. 300 Kč, max. 1 700 Kč

Převod pomocí platební karty

S bankami do jisté míry souvisí také platební karty, u kterých byste si měli dopředu zjistit akceptaci na druhé straně. Navíc počítejte s poplatky spjatými minimálně s převody měn, jež se pohybují mezi 2 – 4 % v závislosti na dané společnosti a typu karty (Visa, MasterCard).

Převod peněz skrze devizovou společnost

Určitou alternativou mohou být ještě devizové společnosti. Ty ale nepředstavují nejlevnější převod peněz do Číny a zároveň jsou spojeny s vyšší administrativou. Ta vás možná velice rychle odradí. Jejich jediným kladem jsou jen výhodnější kurzy oproti jiným bankovním variantám. Avšak v celkovém porovnání se dle našeho průzkumu jejich využití nevyplatí.

Platba přes Western Union do Číny a mnohé jiné

Otázku „jak poslat peníze do Číny“ nemusíte řešit pouze se svou domovskou bankou. K dispozici je i řada dalších služeb.

  • Western UnionPlatba přes Western Union do Číny je založena na poměrně velké jednoduchosti. Navíc peníze můžete předat na přepážce jakékoliv pošty v hotovosti. V řádu několika minut je obdržíte v Číně. S touto variantou jsou však spojeny pravděpodobně nejvyšší poplatky.
  • MoneyGram – Obdobné řešení fungující na stejném principu jako Western Union.
  • MoneyPolo – Metoda velice podobná klasickým bankovním službám. Vedle převodu peněz lze využít i přepážkové doručení. Vše je spojeno s nižšími poplatky levnějších bank.
  • PayPal – Tuto online službu lze zařadit mezi mikroplatební systémy. Platba do Číny je spjata s poplatky od 50 Kč a výše a zároveň s trochu horším kurzem. Peníze jsou však převedeny obratem. Tato metoda není vhodná pro větší sumy.
  • Wise – Další z levnějších metod, jak dostat peníze na zahraniční účty. Předností tohoto převodu peněz jsou hlavně nízké poplatky a garantované střední kurzy. Transparentní způsob, kde vidíte skutečně částku, kterou zaplatíte a kterou adresát obdrží.

Pokud hledáte nejlevnější převod peněz do Číny, vždy se zajímejte především o aktuální kurzy a přidružené poplatky. Důležitou roli sehraje i to, komu a kdy potřebujete peníze doručit.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

S multiměnovým účtem Wise si můžete:

  • zřídit až 10 čísel účtů včetně EUR
  • držet a směňovat až 50 různých měn se středovým kurzem
  • s debetní kartou platit doma i v zahraničí
  • zřídit virtuální kartu pro bezpečné platby na internetu
  • platební kartu napojit na Apple Pay i Google Pay

To vše transparentně a s minimálními poplatky. Zahraniční platby vás vyjdou mnohem výhodněji než prostřednictvím banky.