O digitalizaci prostředí byznysu a obchodu se od roku 2014 snaží, jako první země na světě, Estonsko. Země, která nemá ani dva miliony obyvatel, začala s tímto odvážným a jedinečným programem, který umožní novým e-občanům spoustu výhod a příležitostí nejen při jejich podnikání. Víte, jak estonské e-občanství funguje a jaké jsou jeho výhody?

Co je estonské e-občanství

Po dlouhých a několikaletých plánech založila 1. prosince 2014 estonská státní organizace Enterprise Estonia možnost e-občanství. Stala se tak první zemí na světě, která se do něčeho takového pustila.

V průběhu několika týdnů se již mohla chlubit žadateli, kteří podávali své žádosti ze všech koutů světa. I díky tomu byl hned na začátku stanoven cíl, kterým je dosažení deseti milionů estonských e-občanů do roku 2025.

Těžko říct, zda může být tato hranice splněna, neboť ke konci roku 2019 obdrželo e-pobyt něco kolem 62 000 lidí. Nutno ovšem podotknout, že toto číslo na začátku roku 2020 vzrostlo. A to především z důvodu brexitu, který spoustě, nejen anglických podnikatelů, značně zkomplikoval situaci.

Výhody pro podnikatele

E-občanství bylo zakládáno z hned z několika důvodů. Tím hlavním a také nejdůležitějším je zrušení všech hranic při podnikání. A tedy i zrušení omezení a problémů, které přesun z jednoho státu do druhého přináší.

Využitím e-občanství by totiž zanikly všechny hranice a vznikl jeden společný prostor pro podnikání. Lidé by tak, pouze za využití svého počítače, mohli kdekoliv na světě začít zakládat své společnosti, podepisovat smlouvy, zakládat bankovní účty, komunikovat s klienty. Jinými slovy, provozovat všechny činnosti, které jsou k podnikání nezbytné. Ovšem oproti původním zvyklostem s tím rozdílem, že pouze stačí, abychom byli online, můžete tak pracovat z domova.

Založit a řídit společnost by za předpokladu, že by se každý z obchodníků stal e-občanem, bylo opravdu snadné. Jednoduché založení bez zbytečné ztráty času a především trpělivosti a nervů, se kterými se při této činnosti prakticky vždy setkáváme, by bylo minulostí. Tedy za předpokladu, že získáte estonské e-občanství.

E-občanství pomáhá k podnikání na dálku

E-občanství přinese výhody a využití hned několika skupinám podnikatelů. Na své si zde přijdou nejen začínající společnosti, ale také digitální nomádi či nezávislí pracovníci. Ti a mnozí další mohou využít nespočet výhod, které e-občanství nabízí.

Nejeden podnikatel by chtěl pracovat odkudkoli ze světa. To a mnohé další zjednodušení přináší e-občanství. Pokud se e-občanem stanete, již nebudete muset řešit, kde se právě nacházíte. Pracovat budete moct odkudkoliv z celého světa. Všechny vaše kroky a činnosti se díky e-občanství dají řídit online.

Svůj podnik beze strachu můžete rozvíjet na dálku. Prostřednictvím své identifikační karty můžete dokumenty online podepisovat, ověřovat i posílat. Můžete online podávat daňová přiznání a navíc máte volný přístup k jednotnému evropskému trhu a mezinárodnímu kapitálu.

Díky e-občanství se vám otevřou dveře do celého světa. Již nyní můžete být propojeni s více než 165 zeměmi, které estonské virtuální občanství využívají. Můžete tak získat nové kontakty, rozšířit své zkušenosti a seznámit se s různými poskytovali služeb, kteří se na trhu nachází.

Estonské státní občanství

Je velmi důležité rozlišit e-občanství a státní občanství. Při obdržení e-občanství se rezident nestává občanem této země a nezískává tedy státní občanství, ale pouze virtuální občanství s možností založení své společnosti a jejího vedení online.

E-občanství je nadnárodní digitální identita, kterou může získat kdokoliv, kdo chce využít online správu svého podnikání bez ohledu na to, kde se zrovna nachází. To ale neznamená, že by z toho plynulo právo získat vízum či povolení k pobytu v Estonsku.

Identifikační karta, kterou obdrží každý estonský rezident, je pak pouze průkazem pro všechny činnosti, které e-občan může vykonávat. Nejedná se o průkaz identity ani o cestovní doklad, ale o jakousi e-občanku, která prokazuje digitální občanství podnikatele.

Jak získat estonské e-občanství

Samotné založení je velmi jednoduché. Není nutné navštívit Estonsko, vše lze vyřídit z pohodlí domova. Stačí uhradit jednorázový poplatek ve výši 100 eur, vyplnit příslušný formulář a zaslat potřebné dokumenty.

Žádost o e-občanství obsahuje informace o osobních údajích žadatele, údaje z jeho průkazu totožnosti, a je také potřeba zaslat aktuální fotografii a životopis. Dále potvrzujete trestní bezúhonnost a poskytujete informací o svých obchodních činnostech. V neposlední řadě je nutné vyplnit také důvod vaší žádosti, který je možné podpořit dalšími dokumenty, které k žádosti můžete připojit.

Na vyřízení žádosti mají estonské úřady okolo šesti týdnů. Poté si žadatel na jakékoliv estonské ambasádě může vyzvednout identifikační kartičku, která potvrzuje e-občanství. Pokud si ji žadatel vyzvedne přímo v Estonsku, neplatí žádný další poplatek. Na jakékoliv jiné ambasádě je již nutné zaplatit poplatek 20 eur.

ID karta

Vyzvednutí ID karty je možné pouze osobně. Kartu není možné vyzvednout v zastoupení, neboť je při jejím předání potřeba prokázat svou totožnost cestovním pasem či občanským průkazem. Dále jsou zde kontrolovány také otisky prstů.

Digitální identifikační kartička je nejen potvrzením, že se člověk stal e-občanem Estonska, ale také je přístupem ke všem službám, které e-rezidence nabízí.