Recenze, Zkušenosti

Jak na dovoz auta z Německa. Vyplatí se i dnes?

dovoz aut z Německa

Před několika lety byl značně výhodný dovoz auta z Německa. Vznikla celá řada firem specializujících se na dovoz ojetých aut a pro auta si do Německa jezdilo i mnoho soukromníků. Jak je to s dovozem auta dnes? Jak při převozu postupovat, co je třeba vyřídit a které úřady navštívit? Vyplatí se dovézt auto z Německa?

Vyplatí se dovoz auta z Německa?

V dobách, kdy byla nabídka v českých autobazarech omezená a na stočený tachometr byl něco s čím jste při koupi automaticky počítali, byl dovoz auta z Německa skutečně velmi výhodný. Německé prodejce provázela serióznost a vozy se daly sehnat ve výborném stavu a za skutečně zajímavou cenu. Objevilo se mnoho firem, které začaly v oboru podnikat a také díky nim se rozšířila nabídka vozů na našem trhu, zároveň došlo ke snížení cen. Svou roli sehrál i vývoj kurzu koruny.

Je tedy výhodný dovoz auta z Německa?

Není, pokud se jedná o levnější auto s velkým počtem najetých kilometrů. Dovoz aut z Německa se vyplatí v případě, kdy kupujete dražší vůz nebo vůz, co není starší než dva roky. Rovněž se vyplatí si do Německa zajet, když marně na našem trhu hledáte konkrétní model značky, co u nás neměla zastoupení.

Jak vybrat ojetý vůz v Německu

Vyhlédnout si konkrétní vůz není nic složitého, existuje mnoho stránek, kde inzerují jak soukromé osoby, tak i autorizované bazary a nejrůznější překupníci. Velký pozor si dejte zejména na lokalitu, kde se auto nachází, protože cesta by se vám následně prodražila. Rizikem jsou samozřejmě i nabídky s překvapivě nízkou cenou.

Jakmile si vyberete konkrétní vůz, je nutné zavolat prodejci a sjednat osobní schůzku. Dohodněte se na rezervaci vozu a ověřte si technický stav, dokumentaci k vozidlu, údaje o počtu předchozích majitelů. Důležitou otázkou je, zda je prodejní cena včetně DPH a kdo platí daň z prodeje vozidla.

Jestliže máte o vůz zájem, můžete už během telefonního rozhovoru jednat o možné slevě. Obvykle je tato cesta úspěšnější, než když smlouváte přímo na místě.

Na internetu můžete nalézt i recenze na konkrétního prodejce, seznamte se s nimi ještě dříve, než vyrazíte na cestu.

Postup dovozu auta z Německa

Vůz si pečlivě zkontrolujte, samozřejmě prohlédněte interiér, korozi, motorovou část, karoserii i kola. Vždy požadujte zkušební jízdu. Nákup neuspěchejte. Jestliže máte jakékoliv pochybnosti, vůz nekupujte.

Vybraný automobil budete muset pravděpodobně zaplatit v hotovosti, předem si zkontrolujte kurz EUR nebo si zjistěte nejbližší bankomaty pro výběr peněz v zahraničí.

Jakmile realizujete nákup, je třeba vyřídit přepis vozidla, který se v rámci zahraničního dovozu automobilu trochu liší.

  • Kupní smlouvu.
  • Pojištění vozidla, povinné ručení.
  • Registrační značky.
  • Registraci na německém úřadě.
  • Dovozovou STK a emise.
  • Přihlášení v ČR a vyzvednutí českých značek.

1. Kupní smlouva

Kupní smlouvu si můžete nachystat už doma, ale zpravidla vám ji nachystá prodejce. Předem mu zasíláte osobní údaje. V kupní smlouvě je uvedený kupující, prodávající, typ automobilu, výrobní čísla a kupní cena. S nákupem získáte i velký a malý technický průkaz. Překontrolujte si VIN vozidla.

2. Pojištění

Pojištění můžete sjednat až na místě, ale levnější bývá si sjednat pojištění vozidla na internetu. Můžete přímo z Německa, stačí pak jen najít místo pro vytisknutí patřičných dokumentů. Pokud budete sjednávat na pobočce pojišťovny v Německu, můžete zároveň vyřídit převozní značky.

3. Registrace na německém úřadě

Největším úskalím bývají omezené úřední hodiny. V určité dny a v menších městech mohou mít registrační úřady otevřené jen v dopoledních hodinách. Obvykle vám s touto fází pomáhá prodejce. Na registračním úřadu předkládáte velký technický průkaz. Dostáváte potvrzení o registraci a číslo převozní značky. Tu si musíte nechat vyrobit. Vyrobí vám ji například pobočka pojišťovny. Se značkou se vracíte na registrační úřad a dostáváte nálepku.

Dva druhy převozních značek

Převozní značky jsou v Německu označeny žlutým nebo červeným pruhem. Převozní značky se žlutým pruhem jsou levnější a jejich platnost je 5 dní. Červené značky jsou dražší a jejich platnost je minimálně 1 měsíc. Firma, která vám vyrobí značky sídlí vždy v blízkosti registračního úřadu.

4. Dovozová STK

Jakmile přivezete auto do ČR procházíte dovozovou STK a měřením emisí. Cena dovozové technické kontroly je vyšší, vychází okolo 2 000 Kč.

5. Registrace vozidla v ČR

Na českém registračním úřadě budete předkládat doklady o dovozové technické a o emisích, kupní smlouvu a vaše osobní doklady. Dále německou registraci vozu a technický průkaz. Předem si musíte sjednat povinné ručení. Přihlášení bývá obvykle vyřízeno na počkání.

Čemu se vyhnout

Návod, jak dovézt auto z Německa by nebyl úplný, kdyby neobsahoval i pár důležitých rad. Určitě nevozte peníze v hotovosti, k placení používejte platební kartu. Pokud to není možné, vyberte hotovost až na místě. Někdy nestihnete úřední hodiny na německém registračním úřadě a musíte v Německu přespat.

Kdo se příliš nevyzná v automobilech, měl by s sebou na cestu vzít zkušenějšího technika. Nákup neuspěchejte a neuzavírejte obchod, pokud si nebudete jisti kvalitou vozu. Velký pozor si dejte při nákupu od překupníků, obvykle se jedná o imigranty, co provozují menší autobazary.

Pohodlný dovoz ojetých aut z Německa

Při nákupu dražšího vozu je na zvážení, zda se nevyplatí kontaktovat specializovanou firmu a sjednat dovoz auta z Německa na vleku. Cena dovozu bývá sjednána ještě před nákupem a výhodou je, že celý popsaný postup dovozu auta z Německa je na bedrech profesionální firmy. Obvykle jezdí na nákup i zkušený technik, který vám auto prohlédne.

Při výběru firmy pro dovoz ojetých aut z Německa rovněž prověřujte recenze a zajímejte se o to, jakým způsobem technik vůz kontroluje.

Dovoz auta z Německa není problematický, stačí jen ovládat němčinu nebo angličtinu a nákup načasovat na otevírací hodiny německých úřadů. Vše na německé i české straně lze zvládnout během 1 týdne.

Previous ArticleNext Article