Nešlo si nevšimnout, že si za stejné peníze můžete koupit čím dál méně zboží. Za pokles reálné hodnoty peněz může především inflace. Jak ochránit investice? Možností je celá řada. Jednou z oblíbených možností je bankovní účet ve zlatě, který za vaše peníze vždy nakoupí investiční zlato. Pro dlouhodobé investice je bankovní účet ve zlatě účinným nástrojem, jak se chránit před klesající hodnotou peněz.
Inflace ovlivňuje hodnotu peněz
Situace, kdy jsme si za stokorunu nakoupili stejné množství zboží jako před pěti lety, tu byla pouze za minulého režimu. Dnes se musíme vypořádat s inflací, která nám každý rok z reálné hodnoty peněz odebere určitou část. Zveřejněná čísla hovoří o přibližně dvou procentech ročně, skutečnost při nákupu běžných denních potřeb je však mnohem vyšší. Jestliže nám každý rok narůstají příjmy a nakupujeme přibližně stejný obsah zboží, inflaci příliš nevnímáme. Přemýšlet o ní musíme ve chvíli, kdy se rozhodneme pro dlouhodobé spoření. Například pro děti nebo na zajištění potřeb v důchodu.
Vzpomeňte si na situaci před dvaceti lety. Když byste si na konci spoření mohli vybrat dvacet tisíc. Pořídili byste si za ně mnohem více než dnes. Situace je stejná. Nabídnou vám spořící produkt, který vám s koncem spořícího období přinese dvě stě tisíc korun. Dnes si řeknete, že je to zajímavá částka. Ale budete si moci za deset nebo dvacet let koupit za dvě stě tisíc totéž, jako dnes? Ne!
Pro dlouhodobé investice musíte vybírat z produktů, které zhodnocují finanční prostředky více než je tempo růstu inflace. V úvahu přicházejí investice do nemovitostí, uměleckých předmětů, různé investiční produkty. Také můžete obrátit pozornost ke drahým kovům a otevřít si bankovní účet ve zlatě.
Z hlediska likvidity prostředků a ochrany před rizikem inflace je bankovní účet ve zlatě dobrou volbou.
Nákup investičního zlata
Když chcete spořit ve zlatě, máte dnes několik možností. Můžete si například zakoupit slitky investičního zlata od nejrůznějších společností nebo i od Komerční banky. Investiční zlato si nakoupíte za aktuální cenu, podle kurzu XAU a v případě potřeby jej opětovně prodáte za cenu v den prodeje. Než se rozhodnete pro nákup, zajímejte se o to, zda vám společnost garantuje zpětný odkup. U investice do zlata se vždy předpokládá, že ji budete držet několik let.
Zakoupení slitku je jednou z možností, výhodou je, že nejste nikde smluvně zavázáni. Nevýhodou je, že nakupujete zpravidla ve větším objemu. U hodnot menších než 1 Oz platíte výraznou částku navíc, protože musíte započítat náklady na výrobu slitku. Čím větší je slitek, tím menší podíl je nákladová položka na výrobu a převládá cena zlata. Je tedy neekonomické nakupovat zlato každý měsíc třeba po slitku o váze 1 g.
Jak funguje bankovní účet ve zlatě
Bankovní účet vedený ve zlatě odstraňuje nevýhody z jednorázového nákupu po malých částkách. Klienti si otevřou bankovní účet a zašlou na něj určitou částku. Obsluha je velmi podobná jako je běžné internetové bankovnictví. Částka se připíše na účet klienta a za tu částku banka nakoupí ekvivalent zlata. Bere však jednotlivé vklady od všech klientů, proto nakoupí za mnohem příznivější cenu než v případě jednorázových nákupů.
Zlato od klientů ukládá v trezoru a je účetně odděleno od majetku banky. Účet ve zlatě je pojištěný, kdykoliv jej můžete zrušit, vybrat si hotovost nebo si nechat zaslat svůj podíl zlatých slitků. Na první pohled je to běžný účet, ke kterému je možné zřídit platební kartu a provádět vklady a výběry. Ve skutečnosti je to však bankovní účet krytý zlatem a můžete si kdykoliv fyzické zlato vyzvednout.
Otevření bankovního účtu ve zlatě
V České republice zatím bankovní účet krytý zlatem nenabízí žádná banka. To však není žádný problém. Jelikož jsme občany Evropské unie a máme možnost si založit bankovní účet v jakémkoliv členském státě. Aktuálně se tedy jedná o bankovní účet v zahraničí.
Oblíbené je mít uložený zlatý deposit v Rakousku, kde se zároveň starají o anonymitu vkladů. Bankovní účet krytý zlatem si můžete založit i v Německu nebo Švýcarsku.
Alternativou jsou některé elektronické peněženky (např. Perfect Money), avšak u nich nemáte jistotu, pojištění ani nepůsobí extra důvěryhodně.
Proč investovat do zlata
V případě dlouhodobé investice je zlato komodita, která překonala všechny dosavadní krize a vzešla z nich jako cenový vítěz. Investování do drahých kovů je v době panující nejistoty dosti efektivní. Investice do zlata znamená ochranu před inflací a možnost zakoupit si za zlatý slitek stejný objem zboží jako dnes.
Zlato tu není proto, aby vám vydělalo závratnou částku. Zlato tu je jako ochrana vašich peněz. Pokud jste si za gram zlata koupili před 100 lety slušný pánský oblek, zakoupíte ho za gram zlata i dnes a také za 50 let. V penězích však vydáte vždy jinou částku.
Výhody bankovního účtu ve zlatě
- uchování hodnoty peněz, ochrana před inflací,
- pojištění vkladů, zlato není majetkem banky,
- zvýhodněná cena při nákupu i prodeji,
- možnost kdykoliv si vyzvednout fyzický zlatý slitek,
- internetové bankovnictví.
Podle typu zvoleného účtu vám budou účtovány poplatky. Zpravidla se neúčtuje poplatek za vedení účtu, ale až při prodeji zlata. Poplatky se u konkrétní banky mohou lišit, obvykle se pohybují mezi 1 až 2 procenty z prodejní ceny zlata.
Jak otevřít bankovní účet ve zlatě
Nejprve je třeba vybrat banku, které svěříte své úspory. Některé banky vyžadují pravidelnou měsíční částku, například 50 EUR, jiné banky povinnost pravidelné měsíční platby nemají. Účet založíte na internetu online a je nutné jej ověřit. Bance zašlete fotografii vašeho občanského průkazu nebo pasu a potvrzení o vaší adrese. K tomu se obvykle využívá účet za elektřinu, energie nebo některá pojistná smlouva.
Rizika bankovního účtu ve zlatě tu jistě jsou. Značným rizikem je kolísající cena zlata na burze (kurz XAU) a následně i kolísání kurzu některé světové měny, například XAU/USD. Je možné, že si zlato budete chtít vyzvednout zrovna v době, kdy jeho cena na burze bude nízká. Ochranou před tímto rizikem je jen dlouhodobý časový horizont pro investici.