Bankovní účet na Novém Zélandu je zřejmě jedna z položek na seznamu věcí, které je potřeba zařídit, pokud se na ostrovy chystáte pro delší pobyt například kvůli studiu na Zélandu, stáži či pracovní příležitosti (vč. Working Holiday víz na Nový Zéland). Je důležité ujasnit si, jaký způsob založení bankovního účtu je pro vás výhodnější a jaké parametry konta byste si představovali. Poté už si jen vyberete z nabídky novozélandských bank tu, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Kdy potřebuji bankovní účet na Novém Zélandu

Na Novém Zélandu je daňový systém založen na odvádění daně z každé výplaty. Abyste mohli být součástí tohoto systému – a tedy i dostávat výplatu – musíte vám být přiděleno Inland Revenue Department číslo (zkr. IRD číslo). Pro úspěšné schválení žádosti o IRD číslo budete potřebovat mimo jiné plně funkční bankovní účet.

Pokud odjíždíte na Nový Zéland za studiem, číslo IRD nepotřebujete a můžete přistoupit rovnou k založení bankovního účtu.

Založení bankovního účtu online

Pokud cestu na Nový Zéland teprve plánujete a stále se nacházíte v České republice, mohla by vás zaujmout možnost založení bankovního konta online.

Výhodou založení bankovního účtu online je, že si budete moci na účet převést peníze ještě před samotným odjezdem. Vyhnete se tak cestování s velkým obnosem hotovosti, které může být v dnešní době rizikové. Založení online má i ty výhody, že se nebudete muset zdržovat touto administrativou po příletu na Nový Zéland. Počítejte ovšem s tím, že i tak budete muset dříve nebo později banku navštívit osobně kvůli ověření identity.

Pokud vám možnost založení bankovního konta online z jakéhokoli důvodu nevyhovuje, samozřejmě si účet můžete otevřít osobně návštěvou banky na Novém Zélandu.

Převod peněz z České republiky na Nový Zéland

Možnost posílání peněz z České republiky na Nový Zélandu využijí nejprve ti, kteří si založili novozélandský účet online. Pro tyto případy doporučujeme využít služby WISE, bývalý TransferWise, která zajišťuje převod peněz levněji než pokud byste převáděli peníze v bance či internetovém bankovnictví. Díky TransferWise se vyhnete vysokým bankovním poplatkům a neférovým kurzům. V prvních dnech využijete tyto převody pro zaslání peněz na nájem a životní náklady než si začnete vydělávat novozélandské dolary.

Tuto službu pro zahraniční převody TransferWise samozřejmě využijete i pro posílání peněz z Nového Zélandu do České republiky, např. těsně před vaším odjezdem domů, kdy si budete chtít poslat naspořené peníze zpět do ČR.

Proof of address – prokázání platnosti vaší adresy bydliště

Kvůli otevření bankovního účtu budete muset prokázat platnost vaší adresy. V případě některých bank je možnost takto doložit pouze českou adresu, zejména při zakládání účtu online přes internet. Pokud to ale není váš případ, vystačíte si například s účtem za elektriku, plyn nebo výpisem z účtu.

Sama banka vám také po dohodě může zaslat dopis na uvedenou adresu a v případě, že ho donesete zpět, mohou vám na základě toho adresu ověřit. Další užitečnou službou je realme.govt.nz. Během 3-5 dnů obdržíte dopis, v němž naleznete verifikační kód. Ten následně ukážete v bance.

Jaká banka je pro mě vhodná

Pokud se stále nemůžete rozhodnout, kde si otevřít bankovní účet, mohl by vám pomoci následující přehled toho, jaké banky na Novém Zélandu své služby nabízejí a čím jsou charakteristické.

ANZ a Kiwibank

Nabízí možnost založení účtu online, a pokud tak učiníte už v ČR, stačí, když doložíte svou českou adresu. Ovšem pro aktivaci všech funkcí konta, jako jsou například výběry (a tedy i funkcí nutných pro získání IRD) je nutná osobní návštěva.

BNZ

V nabídce této banky je také zmínka o zavedení online, podle některých zdrojů ovšem není komunikace zrovna nejsnazší.

Westpac

U Westpac získáte jako benefit debetní kartu s možností sbírat body do věrnostního programu Air New Zeland, za které můžete později mimo jiné nakupovat letenky. Většina ostatních bank nabízí tuto výhodu pouze u karet kreditních.

ASB

Také u ASB si můžete otevřít bankovní konto online, ovšem i tak musíte do 7 dnů navštívit pobočku. Tato nabídka proto není pro cestující z České republiky příliš praktická.

Jak si bankovní účet otevřít

Postup založení bankovního konta se může u jednotlivých bankovních společností mírně lišit, rozdíly by ovšem neměli být nijak zásadní. Jako příklad nám tedy poslouží novozélnadská banka ANZ, kterou můžeme na základě reálných zkušeností vřele doporučit.

Při zakládání účtu na pobočce vám pomůžou místní zaměstnanci, není proto nutné tuto variantu dopodrobna rozebírat. Zaměřme se na variantu založení účtu online.

Ze všeho nejdříve vyplníte na stránkách ANZ banky základní dotazník. Po obdržení e-mailu (do několika dnů) zašlete kopii cestovního pasu, novozélandských víz a již výše zmiňovaný proof of address dokument. Vyplníte další formulář, který tímto e-mailem obdržíte.

Jakmile dorazíte na Nový Zéland, zbývá vám již pouze navštívit pobočku banky a opět předložíte pas a proof of address dokument. Tímto máte veškeré starosti vyřízené a svůj účet můžete začít naplno využívat.

Otevřeli jsme bankovní účet na Novém Zélandu

Bankovní účet na Novém Zélandu je nutný pro získání IRD čísla a tím pádem i možnosti dostávat na Novém Zélandu výplatu a provádět všechny důležité transakce. Proces jeho otevření není komplikovanou záležitostí a nemůže vám způsobit komplikace, pokud si na něj vyhradíte dostatečný počet času a budete se správně rozhodovat.