Před několika lety byl značně výhodný dovoz auta z Německa. Vznikla celá řada firem specializujících se na dovoz ojetých aut a pro auta si do Německa jezdilo i mnoho soukromníků. Jak je to s dovozem auta dnes? Jak při převozu postupovat, co je třeba vyřídit a které úřady navštívit? Vyplatí se dovézt auto z Německa?

Při dovozu auta ze zahraničí využijte bezplatný multiměnový účet Wise. Při zahraničním převodu peněz budete mít středový kurz a nízké transparentní poplatky. Ušetříte jak při nákupu auta, tak při koupi benzínu v zahraničí, k tomu pomůže platební karta.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

Výhody a nevýhody pro dovoz auta z Německa

V dobách, kdy byla nabídka v českých autobazarech omezená a na stočený tachometr byl něco s čím jste při koupi automaticky počítali, byl dovoz auta z Německa skutečně velmi výhodný. Německé prodejce provázela serióznost a vozy se daly sehnat ve výborném stavu a za skutečně zajímavou cenu. Objevilo se mnoho firem, které začaly v oboru podnikat a také díky nim se rozšířila nabídka vozů na našem trhu, zároveň došlo ke snížení cen. Svou roli sehrál i vývoj kurzu koruny.

Je tedy výhodný dovoz auta z Německa?

Není, pokud se jedná o levnější auto s velkým počtem najetých kilometrů. Dovoz aut z Německa se vyplatí v případě, kdy kupujete dražší vůz nebo vůz, co není starší než dva roky. Rovněž se vyplatí si do Německa zajet, když marně na našem trhu hledáte konkrétní model značky, co u nás neměla zastoupení.

Jak vybrat ojetý vůz v Německu

Vyhlédnout si konkrétní vůz není nic složitého, existuje mnoho stránek, kde inzerují jak soukromé osoby, tak i autorizované bazary a nejrůznější překupníci. Velký pozor si dejte zejména na lokalitu, kde se auto nachází, protože cesta by se vám následně prodražila. Rizikem jsou samozřejmě i nabídky s překvapivě nízkou cenou.

Jakmile si vyberete konkrétní vůz, je nutné zavolat prodejci a sjednat osobní schůzku. Dohodněte se na rezervaci vozu a ověřte si technický stav, dokumentaci k vozidlu, údaje o počtu předchozích majitelů. Důležitou otázkou je, zda je prodejní cena včetně DPH a kdo platí daň z prodeje vozidla.

Jestliže máte o vůz zájem, můžete už během telefonního rozhovoru jednat o možné slevě. Obvykle je tato cesta úspěšnější, než když smlouváte přímo na místě.

Na internetu můžete nalézt i recenze na konkrétního prodejce, seznamte se s nimi ještě dříve, než vyrazíte na cestu.

Postup dovozu auta z Německa

Vůz si pečlivě zkontrolujte, samozřejmě prohlédněte interiér, korozi, motorovou část, karoserii i kola. Vždy požadujte zkušební jízdu. Nákup neuspěchejte. Jestliže máte jakékoliv pochybnosti, vůz nekupujte.

Vybraný automobil budete muset pravděpodobně zaplatit v hotovosti, předem si zkontrolujte kurz EUR nebo si zjistěte nejbližší bankomaty pro výběr peněz v zahraničí.

Jakmile realizujete nákup, je třeba vyřídit přepis vozidla, který se v rámci zahraničního dovozu automobilu trochu liší.

  • Kupní smlouvu.
  • Pojištění vozidla, povinné ručení.
  • Registrační značky.
  • Registraci na německém úřadě.
  • Dovozovou STK a emise.
  • Přihlášení v ČR a vyzvednutí českých značek.

1. Kupní smlouva

Kupní smlouvu si můžete nachystat už doma, ale zpravidla vám ji nachystá prodejce. Předem mu zasíláte osobní údaje. V kupní smlouvě je uvedený kupující, prodávající, typ automobilu, výrobní čísla a kupní cena. S nákupem získáte i velký a malý technický průkaz. Překontrolujte si VIN vozidla.

2. Pojištění

Pojištění můžete sjednat až na místě, ale levnější bývá si sjednat pojištění vozidla na internetu. Můžete přímo z Německa, stačí pak jen najít místo pro vytisknutí patřičných dokumentů. Pokud budete sjednávat na pobočce pojišťovny v Německu, můžete zároveň vyřídit převozní značky.

KALKULAČKA POVINNÉ RUČENÍ

3. Registrace na německém úřadě

Největším úskalím bývají omezené úřední hodiny. V určité dny a v menších městech mohou mít registrační úřady otevřené jen v dopoledních hodinách. Obvykle vám s touto fází pomáhá prodejce. Na registračním úřadu předkládáte velký technický průkaz. Dostáváte potvrzení o registraci a číslo převozní značky. Tu si musíte nechat vyrobit. Vyrobí vám ji například pobočka pojišťovny. Se značkou se vracíte na registrační úřad a dostáváte nálepku.

Dva druhy převozních značek

Převozní značky jsou v Německu označeny žlutým nebo červeným pruhem. Převozní značky se žlutým pruhem jsou levnější a jejich platnost je 5 dní. Červené značky jsou dražší a jejich platnost je minimálně 1 měsíc. Firma, která vám vyrobí značky sídlí vždy v blízkosti registračního úřadu.

4. Dovozová STK

Jakmile přivezete auto do ČR procházíte dovozovou STK a měřením emisí. Cena dovozové technické kontroly je vyšší, vychází okolo 2 000 Kč.

5. Registrace vozidla v ČR

Na českém registračním úřadě budete předkládat doklady o dovozové technické a o emisích, kupní smlouvu a vaše osobní doklady. Dále německou registraci vozu a technický průkaz. Předem si musíte sjednat povinné ručení. Přihlášení bývá obvykle vyřízeno na počkání.

Čemu se vyhnout

Návod, jak dovézt auto z Německa by nebyl úplný, kdyby neobsahoval i pár důležitých rad. Určitě nevozte peníze v hotovosti, k placení používejte platební kartu. Pokud to není možné, vyberte hotovost až na místě. Někdy nestihnete úřední hodiny na německém registračním úřadě a musíte v Německu přespat.

Kdo se příliš nevyzná v automobilech, měl by s sebou na cestu vzít zkušenějšího technika. Nákup neuspěchejte a neuzavírejte obchod, pokud si nebudete jisti kvalitou vozu. Velký pozor si dejte při nákupu od překupníků, obvykle se jedná o imigranty, co provozují menší autobazary.

Kolik stojí dovoz auta z Německa

Auta z Německa mají vyšší kvalita a jsou často dokonce levnější než ty z Česka. Důvodem je, že autobazary a soukromí přeprodejci často cenu navýší, aby měli vyšší marži.

Pokud uvažujete o koupi auta z Německa, dobře si ale předem spočítejte všechny výdaje. Kupní cena automobilu totiž není to jediné, za co zaplatíte.

  • Náklady na cestu do Německa a zpět.
  • Kupní cena auta. Ojeté auto pořídíte za 1000 Eur, ale častěji za 2000 – 4000 Eur. Nová auta stojí 25000 Eur.
  • Náklady na převoz auta.
  • Poplatek za registraci vozidla (800 Kč).
  • Náklady na měření emisí na STK (400 Kč – 1200 Kč).
  • Ekologická daň (jen pro některá vozidla).
  • Poplatky za směnu CZK a EUR.

To, zda se vyplatí dovoz aut z Německa záleží na konkrétních případech.

Pohodlný dovoz ojetých aut z Německa

Při nákupu dražšího vozu je na zvážení, zda se nevyplatí kontaktovat specializovanou firmu a sjednat dovoz auta z Německa na vleku. Cena dovozu bývá sjednána ještě před nákupem a výhodou je, že celý popsaný postup dovozu auta z Německa je na bedrech profesionální firmy. Obvykle jezdí na nákup i zkušený technik, který vám auto prohlédne.

Při výběru firmy pro dovoz ojetých aut z Německa rovněž prověřujte recenze a zajímejte se o to, jakým způsobem technik vůz kontroluje.

Dovoz auta z Německa není problematický, stačí jen ovládat němčinu nebo angličtinu a nákup načasovat na otevírací hodiny německých úřadů. Vše na německé i české straně lze zvládnout během 1 týdne.

Kde koupit auto v Německu

Můžete jet do Německa na blind do autobazaru a nějaké auto si vybrat. Lepší ale je navštívit německé inzertní portály a pár aut si vybrat předem, ověřit si jejich dostupnost a následně se vypravit.

Mezi největší inzertní portály s auty v Německu patří:

Autobazary v Německu

Mezi nejznámější autobazary v Německu patří:

Název autobazaru Město
Autohaus König Berlín
Autohaus24 Mnichov
Mobile.de Düsseldorf
AutoScout24 Mnichov
Automobile Müller Hamburk
Autozentrum Walter Coenen Mönchengladbach
Autohaus am Stadion Frankfurt am Main
Autohaus Schorr Stuttgart
Autohaus Tabor Kehl
Dello Auto Group Hamburk

 

Postup pro dovoz auta z Německa

Držte se následujícího postupu a vše zvládnete hladce.

  1. Najděte si auto skrze německé inzertní portály.
  2. Vyžádejte si detailnější fotografie a prověřte si prodávajícího.
  3. Prohlédněte si auto na místě a ověřte si dokumenty.
  4. Podepište kupní smlouvu. Zaplaťte domluvenou cenu. Wise s převodem peněz pomůže a ušetříte.
  5. Dovezte auto do Čech po vlastní ose anebo si pronajměte firmu.
  6. Navštivte STK, auto zaregistrujte a zařiďte si povinné ručení.

Vyzkoušet Wise a ušetřit na převodu