Recenze, Zkušenosti

Podáváme výpověď smlouvy od mobilního operátora

výpověď smlouvy od mobilního operátora

Virtuální operátoři i nové tarify lákají na levnější volaní nebo neomezená data. Kdo řeší výpověď smlouvy od mobilního operátora, měl by se seznámit s postupem, jak zrušit smlouvu a dohodnout přenos čísla. Důležité je samozřejmě vědět, zda máte smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou. Pozor si dejte na pokuty a sankce za odstoupení od smlouvy. Zpracovali jsme praktický návod jak na ukončení smlouvy s operátorem.

Ukončení smlouvy s operátorem

Na našem trhu působí 3 velcí poskytovatelé. Každý z nich má nastavené jiné podmínky pro ukončení smlouvy s operátorem i jinak dlouhou výpovědní dobu. T-Mobile má stanovenou výpovědní lhůtu na 30 dní, O2 na 42 dní a u Vodafone se čeká do konce zúčtovacího období a následně se počítá výpovědní doba 30 dní.

Virtuální operátoři mají podmínky i případné sankce uvedeny ve smluvní dokumentaci.

Změna operátora může být bezplatná nebo s určitou sankcí, záleží na tom, jaký typ smlouvy jste uzavřeli.

Žádná výpovědní doba a nejjednodušší změna

Kdo má dobíjecí kartu a kupuje si kredit na volání a SMS má pro změnu nejjednodušší podmínky. Stačí si jen vybrat jinou předplacenou kartu nebo nový tarif. K tomu vám pomůže srovnání mobilních tarifů.

Určitě ale dočerpejte stávající kredit na kartě, nevyčerpaný kredit vám nikdo neuhradí ani není možné jej převést na novou dobíjecí kartu.

I v případě jiné dobíjecí karty můžete zažádat o přenos telefonního čísla.

Kdy podat výpověď smlouvy u telekomunikačního operátora

Využíváte tarif a platíte měsíční službu? Pak je výpověď smlouvy od mobilního operátora mírně složitější. Je možné, že máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou nebo smlouvu na dobu neurčitou. Smlouva bez závazku, tedy smlouva na dobu neurčitou, se vypovídá bez jakékoliv sankce. Smlouvu na dobu neurčitou můžete vypovědět kdykoliv a začíná vám běžet výpovědní lhůta. Jiná je u T-Mobile, O2, Vodafone.

Nejsložitější situace je u zrušení smlouvy se závazkem. Bez sankce za odstoupení od smlouvy můžete odejít až po uplynutí lhůty sjednané ve smlouvě. To může být třeba i déle než jeden rok. Pak se vyplatí spočítat si úsporu s novým tarifem a porovnat ji s výší pokuty.

Odstoupit od smlouvy můžete bez sankcí i tehdy, pokud vám poskytovatel změní podmínky a ty jsou pro vás méně výhodné.

Výše pokuty u smlouvy se závazkem

Smlouva se závazkem je uzavřena na určitý počet měsíců. Zpravidla to bývá 12 nebo 24 měsíců. Spočítejte si, kolik měsíců vám zbývá do ukončení závazku. Pro příklad uvažujme, že do konce zbývá 7 měsíců. Měsíčně platíte 600 korun. Mobilní operátor vám může naúčtovat 20 % z tarifu za každý měsíc co nesplníte závazek. Předčasné ukončení smlouvy by vás v tomto případě stálo 840 korun.

Jak opustit operátora, když využíváte zvýhodněné zařízení

Výpověď smlouvy od mobilního operátora vám ještě může zkomplikovat fakt, že jste při uzavření smlouvy dostali k užívání mobilní telefon nebo tablet za zvýhodněnou cenu. Zrušit smlouvu můžete, jen vás čeká nejen paušální odškodnění za předčasné ukončení, ale i doplatek ceny užívaného zařízení. Poskytovatel po vás může chtít uhradit plnou nebo zůstatkovou cenu. Obě pokuty mohou znamenat tisíce korun.

Co je to přenos čísla a jak probíhá

Přenos čísla znamená, že budete nadále využívat stejné telefonní číslo i pod novým poskytovatelem. Nejprve uzavřete smlouvu s novým poskytovatelem a poté podáváte výpověď u stávajícího. Ten vám sdělí prostřednictvím SMS vaše číslo výpovědi opouštěného poskytovatele (ČVOP). Toto číslo sdělíte novému operátorovi. Ten má na zpracování několik (10) dní, obvykle trvá přenos čísla 4 dny. Jakmile je hotov, můžete vyměnit v telefonu SIM kartu a užívat si výhodnější volání.

ČVOP je čtrnáctimístný autorizační kód a zahrnuje v sobě údaj o nejbližším možném datumu přenosu. Datum najdete mezi čtvrtou a sedmou číslicí. Kód platí 60 dní.

Samotný přenos čísla trvá několik hodin, během čtvrtého dne může být váš telefon chvíli nedostupný.

Kdo si o přenos čísla nezažádá, dostává nové číslo a původní číslo zaniká za 30 dní.

Kdo zažádá, ale nestihne lhůtu 60 dní, zůstává u původního operátora a smlouva nebude zrušena.

Výpověď smlouvy od konkrétního mobilního operátora:

T-Mobile: na pobočce nebo písemná výpověď.

Vodafone: na stránkách je připravený formulář výpovědi, stačí zaslat na centrálu nebo vyplnit online.

O2: na prodejně nebo telefonicky.

Pro písemnou výpověď není nutný žádný vzor, postačí volná forma. Je třeba jen uvést číslo smlouvy, vaše jméno a příjmení, datum a zda žádáte o přenos nebo deaktivaci čísla.

Chystané změny ve výpovědích

V únoru 2019 schválila vláda novelu, která by znamenala zjednodušení přechodu od jednoho operátora k druhému. V návrhu by přenos čísla měl trvat 2 dny a sankce by se neměly počítat, pokud jste u operátora alespoň 3 měsíce.

Návod na výpověď smlouvy od mobilního operátora ukazuje, že levnější volání můžete získat třeba už za měsíc! Neplaťte zbytečně více a srovnejte si, kde můžete ušetřit. Zkontrolovat byste si měli i účtované sazby za internet!

Previous ArticleNext Article