Koupě již hotové společnosti s ručením omezením se může zdát jako rychlá a jednoduchá cesta k získání nové společnosti. Vyhnete se zdlouhavému běhání po úřadech a s podnikáním můžete začít ihned po podpisu smlouvy. Rozhodnout se můžete mezi tzv. ready made společností a s.r.o. s historií. Jaké jsou mezi nimi rozdíly, jak probíhá celá koupě s.r.o., jaké výhody a nevýhody se pojí s odkupem a jaké jsou zkušenosti českých podnikatelů?

Proč koupit s.r.o.?

Česká republika má mnoho kvalit, ale v úrovni byrokracie by převálcovala kde koho. V případě založení nové společnosti se jedná o opravdu značnou byrokratickou zátěž a v jednoduchosti založení se Česko pohybuje na nepříliš lichotivých pozicích.

Podnikatelé se proto často snaží najít jednodušší cestu, jak začít podnikat s novou firmou. Koupě s.r.o. se může jevit jako ideální způsob, jak se vyhnout zdlouhavému procesu a mít jistotu, že je vše z právního hlediska správně zajištěno.

Jak významný je tedy rozdíl mezi založením s.r.o. na vlastní pěst a koupá již hotové společnosti?

Založení vlastní s.r.o.

Ve společenské smlouvě s.r.o. musí být obsaženo:

 • Sídlo společnosti a její jméno
 • Jména společníků společně s jejich adresami
 • Předmět podnikání
 • Podíly společníků
 • Výše základního kapitálu
 • Počet jednatelů

Společnost je pak třeba ohlásit na živnostenském úřadě a zapsat ji do obchodního rejstříku. Je třeba navštívit i bankovní společnost, u níž bude veden účet firmy a zároveň splatit základní kapitál. Než se vyřídí všechny formality, může to trvat i několik týdnů.

Ready made společnost

Ready made společnosti už mají většinu potřebných formalit vyřešenou. Mají splacený základní kapitál, přidělené IČ, adresu firmy (kterou lze změnit) a poskytovatelé ready made společnosti zajistí i zápis do obchodního rejstříku. Začít podnikat pak lze už do několika hodin, za nákup i služby s tím spojené je však třeba si připlatit. Nejedná se ale o žádné horentní sumy a ready made společnosti jsou považovány za snadno dostupné.

Prodej s.r.o. – postup a zkušenosti

Jak postupovat při koupi hotové společnosti a na co si dát pozor? Vždy je třeba se předem přesvědčit o tom, že nekupujete zajíce v pytli. Základem je spolehnout se na zaběhnuté zprostředkovatele s dobrými referencemi a nepouštět se do neprobádaných vod.

Postup při koupi ready made společnosti

Pokud se rozhodnete pro koupi ready made společnosti, vždy byste se měli držet několika základních pravidel:

 • Využívat pouze služby prověřených poskytovatelů.
 • Ověření závazků a břemen firmy (vyžadujte certifikát o bezúhonnosti).
 • Důkladně si pročtěte kupní smlouvu.
 • Zkontrolujte, zda společnost splňuje všechny potřebné právní náležitosti.

Co se týče konkrétního postupu, musíte si pro začátek připravit několik dokumentů:

 • Výpis z trestního rejstříku jednatele společnosti.
 • Platný průkaz totožnosti.
 • V případě vyžadované změny sídla firmy i výpis z katastru nemovitostí a souhlas vlastníka nemovitosti.

Pokud máte všechny potřebné dokumenty, stačí obvykle vyplnit jen objednávkový formulář se všemi potřebnými parametry a poskytovatel společnosti se o vše ostatní postará. Po zaplacení stanovené částky a podpisu smlouvy je společnost připravena k provozu.

Koupě s.r.o. – zkušenosti s ready made

Podle některých českých podnikatelů se podmínky pro založení s.r.o. na vlastní pěst zlepšili a kupování ready made je tak zbytečnou investicí, podle jiných je to stále vhodná volba.

Rychlost zřízení i to, že se jedná o společnost s právně potvrzeným čistým štítem, bývá podnikateli vnímáno jako největší plus. Vše se dá navíc většinou sjednat online, což je velice pohodlné.

Někteří podnikatelé uvádějí, že ready made společnost může pro někoho vypadat nedůvěryhodně. V rejstříku je možné vidět i jména bývalých majitelů (nebo název firmy, která prodej zprostředkovala) a investoři se tak mohou snadno dozvědět, že se jedná o ready made společnost.

Zkušení podnikatelé. také varují před skrytými poplatky a zavádějící reklamou. Někteří poskytovatelé totiž lákají zákazníky na nízké náklady, ale ve výsledku se ceny vyšplhají ještě mnohonásobně výš. Vždy je tak třeba si zjistit informace o všech poplatcích předem.

Způsobem, jak si zajistit vhodného poskytovatele, je oslovit několik najednou a porovnat jejich nabídky.

Koupě s.r.o. s historií

Koupě a prodej s.r.o. s historií funguje na podobném principu, jako koupě ready made společnosti, ale s tím, že se jedná o firmy, které již v minulosti podnikaly.

Hlavní výhody s.r.o. s historií:

 • Mohou snadněji dosáhnout na dotace i úvěry (pomáhá k tomu mimo jiné stáří firmy)
 • Rychlejší registrace k DPH
 • Důvěryhodnost u zákazníků

Nevýhodou je to, že daná firma může mít nevyřešené závazky. Proto je třeba vždy vyžadovat doklad o bezdlužnosti a firmu i její minulost řádně zkontrolovat.

Prodejem s.r.o. s historií se podobně jako u ready made společností zabývají specializované firmy, které mají ve svém katalogu vždy několik firem na výběr. Jedná se o firmy, které vznikly už v 90. letech, ale i o formy, které vznikly jen před několika lety nebo dokonce loňský rok.

Poskytovatelé těchto firem opět vyřeší všechny právní úkony za vás. Prodej s.r.o. – plátce DPH i neplátce DPH je možný.

Zkušenosti s koupí s.r.o. s historií

Podnikatelé, kteří mají zkušenosti s nákupem s.r.o. s historií, uvádějí, že je třeba jim věnovat daleko větší pozornost než ready made společnostem.

Kromě dokumentů o bezdlužnosti, které by měly být staré ideálně jen několik dní před prodejem, je také doporučováno zkontrolovat daňové přiznání za několik posledních let, slíbené závazky směrem k odběratelům a zákazníkům, výpis bankovních registrů i informace o tom, co všechno je součástí firmy a jejího přepisu.

Podle některých názorů nehraje stáří firmy roli například v získávání dotací, protože je jasně vidět, že majitel je nový. To ovšem nelze prokázat pro všechny případy.

Rizikem mohou být i skrytí věřitelé z řad soukromníků.

Může tak dojít k následující situaci:

Firma nemá oficiálně žádné dluhy, ale stojí za ní soukromí věřitelé, kteří nejsou vidět. Věc nedávají k soudu, protože vědí, že firma jim jejich dluh nedokáže nijak splatit. Jenže jakmile bude přepsána na nového majitele a začne vyvíjet nějakou ziskovou činnost, věřitelé se na něj mohou obrátit.

Je proto třeba důkladně zvážit výhody a oproti nim rizika nákupu s.r.o. s historií.

Čeští podnikatelé, kteří mají s nákupem s.r.o. zkušenosti, však doporučují spíše ready made společnosti, které sebou obvykle nenesou žádná skrytá rizika.

Prodej s.r.o. – cena

Jak už bylo řečeno hned na začátku, při koupi již hotové společnosti musíte oproti založení s.r.o. na vlastní pěst počítat s vyššími vstupními náklady za koupi i zprostředkování. U ready made společností a společností s historií se mohou ceny výrazně lišit. Právě poté dochází k převodu s.r.o. na nového majitele.

Cena ready made společností

Obecně platí, že ty nejlevnější ready made společnosti nevzbuzují příliš důvěry. I když lákají na snadné a navíc levné získání firmy, mohou v sobě skrývat například různé další poplatky nebo mít nedostatečný servis. To ovšem nemusí být pravidlem, a tak jako ve všech ostatních případech platí, že třeba udělat důkladný průzkum daného poskytovatele.

Zprostředkovatelé lákají zákazníky na ceny zhruba od 9 000 Kč, většinou se však jedná o částky od 20 do zhruba 40 tisíc Kč pro neplátce DPH. Pro plátce DPH jsou částky za ready made společnosti vyšší, zhruba od 70 tisíc Kč.

Cena s.r.o. s historií

Při koupi s.r.o. s historií se zohledňuje daleko více faktorů a ceny se mohou pohybovat od několika tisíc až po stovky tisíc.

Nelze tak zobecnit či zprůměrovat ceny, ale je třeba počítat s tím, že za kvalitnější firmy nebo firmy s majetky si připlatíte. Může to však být dobrý odrazový můstek.

Firmy tak můžete třídit dle různých hledisek – typu, ceny, historie, umístění a podobně. Na dnešním trhu funguje mnoho společností zajišťující prodej hotových firem a téměř vše se dá řešit online. Koupě s.r.o. nemusíte řešit jen pro Prahu. Stačí do vyhledavače zadat například „prodej s.r.o. Brno“ anebo zvolit jakékoli jiné město a porovnat jednotlivé zprostředkovatele a jejich nabídky.