Život v Rumunsku je tvrdý. Životní úroveň obyvatel je nízká, i když těžce pracují. Proto stále více Rumunů odchází do jiných zemí EU. I v České republice jejich počet roste. Z posledních zpráv Českého statistického úřadu vyplývá, že jich zde pracovalo přes 12 000. Mnoho z nich musí řešit, jak poslat peníze do Rumunska rodině nebo na svůj účet. Stejnou otázku si pokládají Češi, kteří jedou na delší dobu do Rumunska a chtějí poslat peníze zpět do ČR.

Využít můžete multiměnový účet Wise, který nabízí založení i vedení 50ti účtů zdarma, včetně založení eurového účtu (EUR). Převod peněz je se středovým kurzem a nízkými transparentními poplatky.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

Levný převod peněz do Rumunska?

Až budete řešit, jak poslat peníze do Rumunska, zvažte, jaké se vám nabízí možnosti. Jednotlivé způsoby převodu finančních prostředků se liší ve výši poplatků. Zatímco u bank může jít poplatek do stokorun, u nebankovních aplikací můžete výrazně ušetřit.

Také směnné kurzy české koruny a rumunského leu se budou lišit podle toho, kdo je nastavuje. Samozřejmě bude záležet i na tom, jak silné jsou v určité chvíli obě měny.

Zjistěte si také, jak dlouho trvá převod peněz. Pokud někdo potřebuje peníze urgentně, zvolte metodu, při které možná neušetříte na poplatcích, ale za to vyřešíte palčivý problém příjemce peněz v Rumunsku.

Měna a peníze v Rumunsku

Oficiální měna Rumunska je rumunský leu (plural „lei“). Kód měny je RON. „Leu“ v překladu znamená „lev“, což odkazuje na symbol země. Rumunský leu se dělí na 100 „bani“ (singular „ban“). Jsou v oběhu mince 1, 5, 10 a 50 bani a bankovky v hodnotách 1, 5, 10, 50, 100, 200 a 500 lei.

Jak poslat peníze do Rumunska

Existuje několik způsobů jak poslat peníze do zahraničí:

  • Posílání peněz s výběrem hotovosti – poslat lze peníze poštou či před Western Union
  • Bankovní převod – většina českých bank dokáže poslat peníze do Rumunska
  • Online platformy – příkladem je Wise či PayPal
  • Cestovní šeky, cenná psaní a jiné způsoby převodu peněz

Rozhodně nedoporučujeme posílat jen tak peníze v obálce. Pošta vám za ně neručí, takže když nedojdou, nedostanete žádnou náhradu.

Nelze jednoznačně určit, co je nejlevnější převod. I když obecně vyjde levněji převádění peněz online pomocí služeb jako je Wise, poplatky u některých bank nejsou vysoké. Protože v Rumunsku se platí hodně v hotovosti, může být pro příjemce lepší, pokud využijete metodu, při které své peníze dostane cash.

Western Union – řešení urgentních situací

Pokud příjemce v Rumunsku potřebuje peníze co nejdříve, můžete využít převod pomocí Western Union. V České republice jej provozuje Česká pošta. Odevzdáte jí hotovost v českých korunách a během pár minut jsou peníze připraveny k vyzvednutí v Rumunsku v lei. Kurz stanovuje Western Union podle kurzů na amerických fiskálních trzích. V Rumunsku existuje přes 8 800 míst, kde si můžete peníze od Western Union vyzvednout.

Při převodech je nutné prokázat totožnost a znát osobní údaje příjemce. Nevýhodou jsou vysoké poplatky za převod a administrativní náročnost při prokazování totožnosti. Kromě navštívení pobočky České pošty je možné převést peníze i online.

Poslání peněz pomocí poštovní poukázky

Další způsob, jak zaslat peníze do Rumunska, je klasický způsob pomocí poštovní poukázky v režimu hotovost – hotovost až do výše částky, která odpovídá hodnotě 550 amerických dolarů. Je možné poukázku zaslat dodejkou i do vlastních rukou.

Posílání peněz poštou využijete zejména, pokud příjemce nemá zřízen bankovní účet. Převod peněz může trvat i více než týden. Poplatky se liší podle zasílané částky, maximálně však 155 Kč.

Jak poslat peníze na účet v cizině

Nejlevnější a nejrychlejším způsobem bankovního převodu v rámci Evropské unie jsou tzv. SEPA platby. Banky si za ně účtují nižší poplatky než za běžné mezinárodní převody. Musí být uskutečněny do 3 pracovních dnů.

Problém je, že probíhají v eurech. Jelikož Rumunsko ani Česká republika nejsou v eurozóně, nemusel by se vám převod SEPA platbou vzhledem ke kurzům bank vyplatit. Navíc vy i příjemce musíte mít zřízené účty, které umí SEPA platby zpracovávat.

Za běžné mezinárodní platby si banky účtují větší poplatky. Jejich výše se u každé banky liší. Někdy jsou vyjádřeny fixně, někdy v procentech z částky. Můžete zaplatit poplatek do stokoruny, nebo se vyšplhat až ke 2 000 Kč. Převod se uskuteční většinou do pěti pracovních dní.

Převody pomocí online platforem

Uvažujete-li, jak poslat peníze do Rumunska nejrychleji, mohou být odpovědí různé online platformy. Elektronické peněženky jako je například PayPal umožňují velmi rychlé převody. Poplatky jsou nízké. Předpokladem však je, že jak vy tak i příjemce máte zřízen PayPalový účet. Navíc musíte řešit, jak převést peníze z elektronické peněženky zpět na svůj běžný účet v bance.

Oblíbený online způsob převodu peněz je Wise. Jde o internetovou aplikaci, která umožňuje směnu peněz. Poplatky jsou opět minimální a směnné kurzy jsou výhodné. Nevýhodou je, že se dá ovládat pouze v angličtině a doba převodu je několik dní.

Peníze v Rumunsku

Většina plateb probíhá v Rumunsku v hotovosti. Platební karta se používá pouze při nákupech ve velkých supermarketech. I tak není velká hotovost věc, co si vzít s sebou. Raději si vyberte peníze z bankomatu, které jsou všude. Dejte si však při tom pozor na poplatky, které vám bude účtovat vaše banka v Česku.

Ceny jsou podobné jako v České republice, i když některé zboží lze pořídit i levněji. Dejte si ale pozor, pokud hodně používáte mobilní telefon. Tarify v Rumunsku jsou mnohem dražší.

Rumunsko je země, ve které se dá strávit krásná dovolená, ale je možné sem přijet i za prací. Vždyť Rumunsko je člen Evropské unie, proto nepotřebujete žádná pracovní víza. Pokud jste našli zaměstnání v Rumunsku, zřídíte si zřejmě rumunský účet. To je možné pouze, pokud máte povolení alespoň k dočasnému pobytu.

Pokud uvažujete, jak poslat peníze z Rumunska do ČR, postupujte obdobně jako při transferech z ČR do Rumunska. Opět zvažte, která metoda je pro vás nejvýhodnější.