Itálie je oblíbenou turistickou destinací a podle statistik zde pracuje přes 5 000 Čechů. Co když vám na dovolené u moře dojdou finanční prostředky nebo vám prostě chce rodina poslat peníze? Pojďme se společně podívat, jak poslat peníze do Itálie z České republiky a opačně.

Využít můžete multiměnový účet Wise, který nabízí založení i vedení 50ti účtů zdarma, včetně založení eurového účtu (EUR). Převod peněz je se středovým kurzem a nízkými transparentními poplatky.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

Jak poslat peníze do zahraničí na účet

Jak poslat peníze do Itálie může být docela oříšek. Dávejte si pozor na výši poplatků, které si banky účtují a na kurzy, které si banky sami nastavují.

Mezinárodní platba

U mezinárodních plateb můžete zvolit, kdo bude platit poplatky za převod. České banky nabízí možnost SHA, kdy každý platí poplatek své bance nebo OUR, kdy všechny poplatky platí odesílatel. Možná je ještě varianta BEN, kdy vše platí příjemce platby, ale ta není v ČR obvyklá.

Výše poplatků a směnných kurzů se u jednotlivých bank výrazně liší. Některé banky si účtují procento z částky, některé mají poplatky fixní v řádu pár set korun.

SEPA platba

Zkratka SEPA vychází z anglického Single Payment Area. Označuje jednotnou oblast, ve které se dá platit v eurech. Někdy se SEPA platbě také říká zjednodušená europlatba. Protože Itálie je členským státem EU, můžete SEPA platbu využít pro přesun finančních prostředků právě sem.

Jak SEPA platba funguje?

Princip SEPA platby spočívá v tom, že pošlete peníze ze svého účtu v České republice na účet v zahraničí v eurech. Podmínkou je, že oba účty umí v režimu SEPA plateb fungovat.

Jak dlouho trvá SEPA platba?

Transakce by měla být vyřízena během tří pracovních dnů.

Jaké jsou poplatky za SEPA platbu?

Poplatky za SEPA platbu jsou jedny z nejnižších při posílání peněz do zahraničí. U jednotlivých bank se ale dost liší. Například FIO banka účtuje za odchozí platbu pouze 20 Kč, Česká spořitelna pak 100 Kč a ČSOB 250 Kč.

Co je potřeba zařídit?

Pokud váš účet a účet příjemce SEPA platby povolují, nemusíte zařizovat nic speciálního. Lépe se SEPA platby provádějí v internetovém bankovnictví. Na pobočce by po vás banka mohla chtít vysoké poplatky. Pro zaslání platby musíte znát účet příjemce ve formátu IBAN a BIC kód jeho banky.

Transferwise

Levný převod do zahraničí nabízí služba Transferwise. Jde o webovou platformu. Poplatky jsou nízké a kurz většinou výhodnější než u normálních bank. Rozhodně se vyplatí, pokud posíláte peníze mimo EU. V případě převodu peněz do Itálie se vám však může stát, že některé nabídky SEPA plateb budou výhodnější.

Posílání peněz do zahraničí poštou

Pokud si nejste více konzervativní a nepoužíváte internetové bankovnictví či dokonce nemáte bankovní účet, můžete zkusit poslat peníze přes poštu.

Poštovní poukázka Z/C

Česká pošta nabízí dvě možnosti, jak poslat peníze do Itálie. Jednou z nich je poštovní poukázka Z/C.

Při poukázce Z/C přijme česká pošta od vás hotovost v korunách a italská pošta pak vydá hotovost v eurech příjemci. Pro větší jistotu doručení peněz můžete zvolit mezi dodejkou nebo doručením do vlastních rukou

Maximální výše, která může být převedena, je 1 950 euro. Jak dlouho trvá převod závisí na italské poště. Poplatky se liší podle velikosti částky od 100 do 155 Kč.

Převod peněz pomocí Western Union

Expresní peněžní převod službou Western Union je další způsob, jak poslat peníze do Itálie pomocí České pošty. Česká pošta přijme hotovost v korunách a italské pracoviště Western Union pak vydá eura. Peníze se převádějí elektronicky, doba převodu je proto v řádech minut. Příjemce si ale musí peníze přijít vyzvednout.

Nevýhodou je, že tuto službu najdete jen na vybraných pobočkách. Navíc zaplatíte poměrně vysoké poplatky podle zaslané částky. Za zaslání 30 000 Kč do Itálie, zaplatíte poplatek 1 090 Kč. Kurz měny si stanovuje Western Union sama, bude záviset na pohybech na amerických finančních trzích.

Bankovní účet v Itálii

Pro dlouhodobé studenty anebo ti, kteří se rozhodnou v Itálii pracovat bude výhodné zřídit si kromě českého euro účtu také bankovní účet u jedné z italských bank. Hlavní podíl na bankovním trhu v Itálii má banka UniCredit. Mezi další patři Intesa Sanpaulo, Banca Monte Dei Paschi di Diena, UBI Banca nebo BNL.

Posílání peněz z Itálie do České republiky

Pokud musíte poslat peníze z Itálie do České republiky, budete postupovat obdobně. Nejlevnější převod získáte použitím elektronické služby jako je Wise nebo SEPA platbou.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

S multiměnovým účtem Wise si můžete:

  • zřídit až 10 čísel účtů včetně EUR
  • držet a směňovat až 50 různých měn se středovým kurzem
  • s debetní kartou platit doma i v zahraničí
  • zřídit virtuální kartu pro bezpečné platby na internetu
  • platební kartu napojit na Apple Pay i Google Pay

To vše transparentně a s minimálními poplatky. Zahraniční platby vás vyjdou mnohem výhodněji než prostřednictvím banky.