Jen málokdo nemá v dnešní době běžný účet u banky. Doba, kdy si lidé schovávali hotovost do matrace, je již dávno pryč. Jak si ale vybrat ten pravý? Při výběru je potřeba zohlednit více kritérií. Nabízíme přehled těch nejvýhodnějších běžných účtů.
Banky a jejich nabídky běžných účtů
Nechat své peníze spravovat na běžném účtu je poměrně bezpečné. Divoká léta, kdy banky krachovaly, jsou snad již za námi, proto se o své finanční prostředky nemusíte příliš obávat. V Česku v současnosti působí přes padesát bank. Pokud některou z nich neznáte a chcete si ji prověřit, podívejte se na zveřejněné výsledky jejího hospodaření, případně na výši jejích klasifikovaných úvěrů.
Konkurence je tvrdá, proto se finanční domy předhánějí v boji o nové klienty a v tom, aby si udržely ty stávající. Dříve byla hlavním tahákem výše úrokové sazby, v dnešní době, ale už o ní nemůže být ani řeči. Běžný účet slouží čistě k tomu, abyste na něm měly uloženy finanční prostředky, se kterými normálně hospodaříte. Pokud chcete jen trochu zhodnotit své úspory, uložte si je na spořicí účet či do nějakého investičního nástroje.
A jak se tedy banky snaží přilákat klienty teď? Snižují náklady za vedení účtu a lákají zákazníky na nové technologie.
Jak vybrat běžný účet?
Při výběru běžných účtů je potřeba se zaměřit na více kritérií. Zamyslete se, jak nakládáte s penězi, zda platíte spíše v hotovosti, převodem na účet či platební kartou. Běžné účty jsou většinou nabízeny s dalšími službami. Ne všechny se ale musí vyplatit.
Poplatky
Nastavení poplatků je klíčovým faktorem při výběru běžného účtu. Banky pomalu ustupují od poplatků za vedení účtu. Některé je zrušily úplně, některé si je neúčtují, pokud máte na účtu měsíčně určitý obrat.
Ošidit se ale nenechají. Naúčtují si další poplatky, např. za výběry z (cizích) bankomatů, výběry hotovosti na pobočce, za vedení karty, za SEPA platby, za zadávání trvalých příkazů apod.
Problém je, že si často klienti neuvědomí, kolik je bude co stát. Jasně nastavená poplatková politika banky by měla být pro vás určujícím kritériem. Ptejte se bankéřů na podrobnosti. Zkuste si udělat odhad toho, jaké skutečné náklady budete mít při běžném měsíčním hospodaření. Výše poplatků se často odvíjí od toho, nakolik využíváte nabízené služby. Může se vám stát, že zaplatíte méně, pokud si vyberete účet s poplatkem za vedení, než bez něj.
Internetové bankovnictví a mobilní aplikace
Platit účty po internetu je v dnešní době samozřejmostí. Mnoho moderních bank se zaměřuje na co nejatraktivnější online prostředí internetového bankovnictví a mobilních aplikací. Mělo by být uživatelsky příjemné, přehledné a jednoduché na používání. Banka by měla investovat do kvalitního softwaru, díky němuž budou finanční transakce bezpečné a rychlé.
Stále více se prosazuje možnost platit pomocí služeb Google Pay či Apple Pay. Nabízí i tzv. multibanking, což je možnost zobrazit v aplikaci i účty jiných bank.
Využijte také zdarma mobilních aplikací na správu financí, které vám pomohou udělat si větší přehled v rozpočtu, příjmech a výdajích.
Počet poboček a bankomatů
Mnoho moderních bank se zaměřuje na online služby. Když však potřebujete něco vyřídit osobně, zjistíte, že mají pouze pobočky ve velkých městech. Pokud preferujete osobní kontakt a zkušeného bankéře, který vám umí poradit s neobvyklými požadavky, budete mít smůlu.
S počtem poboček souvisí i množství bankomatů. Stále existují situace, kdy musíme platit v hotovosti. Protože výběr peněz na pobočce již není obvyklý, účtují si za něj banky poměrně vysoké poplatky.
Banky někdy lákají klienty na výběr z vlastních bankomatů zdarma. Pokud jich má banka ale instalováno jen třeba pět v Praze a dva v Brně, bude vám taková služba k ničemu. Zaplatíte bance za výběry z cizích bankomatů.
Lákavé nabídky si pořádně promyslete
Banka vás může lákat na vydání druhé platební karty zdarma, založení spořicího účtu, různé slevy u partnerů, věrnostní programy apod. Ačkoliv takové nabídky mohou vypadat neodolatelně, zvažte, zda je skutečně využijete. Např. k čemu vám bude druhá karta, když účet využíváte sami?
Pokud účet využíváte pouze k tomu, aby vám na něj přišla výplata, a následně hradíte své náklady v hotovosti, nemá smysl přistoupit na komplexní nabídku služeb, která vás ve výsledku vyjde draho.
Nezapomeňte, že banka tak či tak vždycky vydělá na vašich penězích. V jednáních s finančními poradci proto můžete vždy vystupovat asertivně. Nenechte se do ničeho tlačit. Běžný účet a banku můžete vždycky změnit.
Srovnání běžných účtů
Srovnávat běžné účtu je složité. Je třeba zohlednit náklady na vedení účtu, možnost využívání moderních technologií, množství poboček a bankomatů a vstřícnost ke klientům. Existují proto různé žebříčky. U které banky naleznete v současnosti ten nejlepší běžný účet?
Air Bank
Air Bank nabízí produkt běžný účet – malý tarif. Za vedení účtu, výběry z vlastních bankomatů a tuzemské platby se nehradí žádné poplatky. Výběr z cizího bankomatu stojí 25 Kč, v zahraničí 100 Kč. Příchozí i odchozí SEPA platby jsou zpoplatněny 25 Kč. Za platby ze a do zahraničí zaplatíte 100 Kč.
Velkým lákadlem je bonusová úroková sazba 1% do částky 100 000 Kč. Podmínkou je platit alespoň pětkrát měsíčně platební kartou, kterou k účtu dostanete, mobilem nebo nálepkou.
Air Bank má kvalitní internetové bankovnictví. Umožňuje bezkontaktní placení mobilním telefonem a placení přes Apple Pay. Nabízí také multibanking.
CREDITAS
Creditas nabízí vedení účtu zdarma. Navíc jsou u ní zdarma i výběry z cizích a zahraničních bankomatů. Za odchozí SEPA platbu zaplatíte 50 Kč, za SEPA platbu příchozí jen 15 Kč. Zahraniční platby jsou zpoplatněny částkou 150 Kč.
K účtu dostanete embosovanou platební kartu. Účet můžete vést nejen v korunách ale i eurech, dolarech, librách, švýcarských francích či rublech.
Kromě běžného účtu nabízí také účet Richee, který nelze sjednat online, za to má další výhody. Do částky 300 000 Kč je nabízena úroková sazba 1,5%.
Internetové bankovnictví umožňuje multibanking.
Equa bank
Vedení účtu je zdarma. Za výběry z bankomatu v Česku se neplatí, v zahraničí vás to bude stát 9 Kč. Odchozí SEPA platba je zpoplatněna 99 Kč, příchozí 9 Kč. Za odchozí zahraniční platbu zaplatíte 299 kč, za příchozí 29 Kč.
Úroková sazba na běžném účtu je pouze 0,01%.
Ke korunovému účtu si můžete otevřít účet v eurech nebo dolarech. Lze si pořídit také zlatou kartu a pojištění. K účtu můžete využívat placení Google Pay.
mBank
Vedení účtu je zdarma. Úrok je nulový. Založíte online z pohodlí domova zde.
Pokud z bankomatu vyberete více než 1 500 Kč, nezaplatíte nic navíc ani při výběru z bankomatu z jiné banky či v zahraničí. Účet také nabízí zdarma SEPA platby. Odchozí zahraničí platba však stojí 0,5% z částky (minimálně 250 Kč a maximálně 840 Kč). Příchozí zahraniční platba je zpoplatněna 99 Kč.
S mBank můžete platit pomocí Apple Pay i Google Pay. Nabízí přehledné internetové bankovnictví.