Rakousko, možná i díky své příznivé vzdálenosti od České republiky, se v posledních letech stává velmi atraktivní zemí pro Čechy poohlížející se po studijní či pracovní příležitosti v zahraničí. Vydávají se sem proto buď na pobyty dlouhé několik měsíců, let nebo třeba i nastálo. V takovém případě určitě každý využije bankovní účet v Rakousku, nezbytnou pomůcku pro běžný každodenní život.

Někdy nepotřebujete přímo banku v Rakousku a bude vám bohatě stačit multiměnový účet Wise. Získáte totiž debetní kartu a převody CZK, EUR a dalších měn se středovým kurzem.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

Co od účtu požadovat a co očekávat?

Běžné lidi při uvažování o založení bankovního účtu zajímají především finance, konkrétně pak to, jak o co nejméně peněz přijít. Druhou stranou mince je, jaké služby od banky požadujeme a potřebujeme využívat. Ideální je najít jistý kompromis.

Pokud očekáváte, že se najde banka v Rakousku bez poplatků, budeme vás muset zklamat. Samozřejmě, existují více či méně výhodné nabídky, kdy každá může vyhovovat někomu jinému, ovšem čistě zdarma a se vším všudy si zřejmě bankovní konto v Rakousku nezaložíte.

Je tedy třeba si přesně ujasnit, jaké služby budete standardně využívat nejvíce a podle toho zvolit konto, které vám v tomto ohledu poskytne nejlepší podmínky, třeba i za cenu vyšších poplatků za něco, co budete využívat méně.

Jak založit bankovní účet v zahraničí?

Pokud nevíte, jak založit účet v zahraniční bance, nemusíte mít strach, není na tom nic složitého. Naše zkušenosti s bankami v různých zemích nejsou nijak výrazně odlišné. Založit účet můžete buď online, nebo na pobočce, přičemž pokaždé byste měli být ze strany banky dostatečně informováni o všech krocích nutných k úspěšnému schválení žádosti.

Zpravidla se neobejdete bez určitých náležitostí, jako identifikační doklad, např. občanský průkaz či cestovní pas, v některých případech může být vyžadován i dokument prokazující vaše trvalé bydliště v zemi, kde má banka sídlo.

Waldviertler Sparkasse

Velkou výhodou může v tomto ohledu být přítomnost pobočky vámi vybrané banky v České republice. Lze zmínit například Waldviertler Sparkasse. Pobočku této rakouské banky v ČR najdete dokonce na sedmi místech:

  • Brno
  • Dačice
  • Jindřichův Hradec
  • Moravské Budějovice
  • Pelhřimov
  • Třebíč
  • Třeboň

Na jaké výdaje se připravit?

Obecně platí, že poplatky, které s sebou přináší účet v Rakouské bance, jsou vyšší než ty, na které jste zvyklí u nás v ČR. Jako příklad lze využít již zmiňovaný účet u Waldviertler Sparkasse, ostatní banky v Rakousku mohou mít samozřejmě nabídky mírně odlišné, ne však nijak výrazně.

Rakouský účet u Waldviertler Sparkasse s českou pobočkou

V Rakousku budete jen těžko hledat účet s vedením zdarma. Poplatky za vedení se účtují čtvrtletně a u Waldviertler Sparkasse zaplatíte každé tři měsíce 5,50 Euro. Zato za vedení internetového bankovnictví vás ale žádné poplatky nečekají.
Zaplatit už ovšem musíte za vklad či výběr hotovosti na přepážce – jednorázově 0,60 Euro za každou akci. Ani debetní karta Maestro, výpis účtu nebo zahraniční platba nejsou bez poplatků. Dobrou zprávou je, že výběry z bankomatů jsou většinou úplně nebo alespoň v dostatečném počtu zdarma.

Převod peněz z Rakouska

Zasílání peněz z Rakouska do České republiky se také neobejde bez bankovních poplatků. Protože jsou obě země v Evropské unii, vystačíte si s SEPA platbou, jejíž poplatky by neměly být nijak vysoké. Avšak i tak se vyplatí srovnat převod se službou Transferwise, která nabízí konkurenceschopné kurzy a poplatky.

Častokrát vychází Trasferwise převod levněji než SEPA platba. Tuto službu můžete využít bez ohledu na to, u které banky máte založené konto a lze ji využít také pro posílání peněz z České republiky do Rakouska. Podívejte se na náš experiment převodu CZK na EUR.

Exekuce zahraničního účtu

Zajímavá situace může nastat, pokud má osoba s občanstvím v České republice založený účet v Rakousku nebo jakékoliv jiného státu. Pokud má takový člověk dluhy, které dostatečně nesplácí a věřitel se rozhodne uvalit na jeho bankovní účet exekuci, má situaci výrazně složitější než je běžné. Exekutor se musí obrátit na zahraniční soud, jelikož ten musí takovou exekuci schválit a nařídit.

Zároveň musí být na účet v zahraničí exekuce vedena podle tamních zákonů a je otázkou, zdali zde vůbec může být exekuce vedena na bankovní účet.

Exekutor snadno dosáhne na peněžní prostředky, které máte uložené na českém kontě, ale pokud máte založený bankovní účet v Rakousku, bude to pro provedení exekuce výrazně složitější. Minimálně získáte více času, který často dlužníci potřebují.

Založení bankovního účtu usnadní každodenní život

Ať už cestujete do této země kvůli studiu nebo například získat pracovní zkušenosti, bankovní účet v Rakousku musí být bezpochyby nedílnou součástí vašich plánů. Na založení takového konta není nic obtížného a velmi vám usnadní každodenní život.

Multiměnový účet Wise

Využijte multiměnový účet Wise, který umožňuje převody měn se středovým kurzem. Můžete mít 50 různých měn (vč. CZK, EUR, CHF, USD, GBP). Navíc s debetní kartou Wise můžete platit v Rakousku bez zbytečných poplatků. Wise je zdarma a převod peněz CZK EUR s nízkými transparentními poplatky.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE