Bankovní účet v Dánsku budete nepochybně potřebovat, uvažujete-li o možnosti zde studovat či strávit delší pobyt. Vzhledem k přítomnosti Dánska v EU nemusí být založení bankovního účtu až takový problém, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Jak založit bankovní účet v Dánsku?

Drtivá většina seriózních dánských bankovních institucí požaduje před zavedením účtu osobní schůzku. Budete muset předložit své CPR číslo, možná i občanský či jiný ID průkaz. Na zřízení účtu u běžné banky v Dánsku si počkáte v ideálním případě maximálně 14 dní. Na zaslání PIN kódu až 5 dní a další dva týdny může trvat vyrobení a zaslání debetní karty.

Výběr bankovního konta

Při výběru byste měli vědět:

  • kolik vedení účtu stojí (nejlépe najít nějaký s vedením zdarma),
  • kolik vás budou stát převody na zahraniční účty,
  • jaký je poplatek za výběr z bankomatu mimo Dánsko.

Budete tak mít přehled ohledně případného posílaní peněz na svůj český účet a výběrech v České republice.

Studentský účet

Studium v Dánsku se stává čím dál tím populárnějším a tuto variantu volí stále více mladých lidí. Výhodou je, že platy v Dánsku jsou mnohem vyšší než v ČR. Vzhledem k tomu, že studium v zahraničí je časově náročné a není lehké zároveň s ním navštěvovat náročné zaměstnání, je důležité vyvarovat se zbytečných výdajů.

Některé banky pro tyto účely nabízejí speciální studentský účet obohacený o různé benefity, například absenci poplatků za převod apod. Zároveň je však takové studentské bankovní konto omezeno v mnoha ohledech, například ve výši maximální možné částky pro převod. V takovém případě je ideální použít službu TransferWise, která nabízí velmi výhodné kurzy pro zahraniční převody z Dánska do České republiky či opačně.

NemKonto

Ať už jste zahraniční student nebo vás láká vidina dobře placené práce v Dánsku, rozhodně je nutné, abyste si zřídili tzv. NemKonto (NemKonto Easy Account). Díky NemKontu s vámi budou moci interagovat všechny instituce. NemKonto musí mít v Dánsku všichni občané a firmy. Informace o možnostech jeho založení vám poskytne vaše banka. Jako své NemKonto můžete také označit již existující běžný účet.

Bankovní účet v Dánsku by měl být nedílnou součástí vašich plánů, pokud chcete, aby byl váš pracovní či studentský pobyt pohodlný, praktický a finančně co možná nejvýhodnější.