Jak si může osoba cizí státní příslušnosti založit bankovní účet v ČR? Existují nějaká omezení nebo jsou podmínky srovnatelné se založením účtu pro české občany? Mnoho bank v České republice nyní běžně nabízí otevření běžných i podnikatelských účtů pro cizince. V takovém případě je obvykle vyžadován doklad totožnosti, někdy i doklad o povolení k pobytu v ČR. Situace je však momentálně mnohem přívětivější, než tomu bylo ještě před pár lety.
mBank aktuálně nabízí Osobní účet zdarma.
- založení a vedení běžného účtu zdarma
- mKartu a mKartu Svět s výběry ze všech bankomatů v ČR i v zahraničí zdarma, pokud vybíráte alespoň 1 500 Kč (nebo odpovídající částku v cizí měně)
- všechny příchozí a odchozí standardní platby v ČR, včetně trvalých příkazů, inkas a plateb SIPO
- příchozí i odchodzí SEPA platby v eurech
Účet je možné vést pouze v CZK a k jeho založení je třeba jednoho, případně dvou dokumentů totožnosti.
Cizinci využijí základní platební účet
Jak si mohou cizinci zřídit v ČR bankovní účet a které banky mají nejvýhodnější podmínky? Podle směrnice EU, která vstoupila v platnost dne 1. března 2017, mají všechny banky povinnost poskytnout tzv. základní platební účet všem osobám, které mají právně schválený pobyt na území Evropské unie. Česká republika je členským státem Evropské unie. To platí i pro cizince, kteří mají tzv. modrou kartu.
Základní účet by měl nabízet následující služby:
- Zřízení a vedení účtu
- Vklad hotovosti na účet
- Službu umožňující výběr hotovosti
- Inkaso a trvalé příkazy
- Převod peněz prostřednictvím debetní karty
- Vydání debetní karty (některé banky mají vydání karty zpoplatněné)
- Internetbanking
Konkrétní výpis služeb mají banky uvedené na svých webových stránkách.
Podmínky pro založení bankovního účtu
Cizí státní příslušníci potřebuji bankám předložit obvykle cestovní pas a povolení k trvalému pobytu na území ČR. Na vyžádání případně další dokumenty.
Informace o původu peněz
Jednotlivé banky si mohou stanovit podmínky, za kterých účet vytvoří. Pro běžný účet už však dnes obvykle stačí pouze cestovní pas (v některých případech i doklad o povolení k pobytu). Někdy může být situace komplikovaná, pokud banky dělají s vytvořením obstrukce.
Mnohdy je totiž zřízení účtu podmínkou pro žadatele o práci, a naopak získání práce na území ČR podmínkou pro udělení dlouhodobého pobytu.
V případě, že si zde bude chtít osoba cizí státní příslušnosti založit podnikatelský účet, musí doložit doklad o podnikání (živnostenský list), úředně ověřený výpis z obchodního rejstříku země, kde byla firma založena, a to vše v českém jazyce.
Ve všech případech si banky vyhrazují právo na to odmítnout založit účet v případě, že budou dodané dokumenty nedůvěryhodné. Ve svých stanovách také uvádějí, že mohou požadovat informace o původu financí připsaných na účet. Jedná se o „opatření proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu“.
Bankovní služby pro cizince
Obecně lze říci, že cizinci mohou ve většině případů využívat stejných služeb, jako občané ČR.
Kromě podmínek pro zřízení účtu a cen za vedení by měli také sledovat poplatky za mezinárodní platby v případě, že by využívali svůj bankovní účet pro přeposílání plateb do země původu (SEPA platby v rámci EU, SWIFT platby mimo země EU).
Kde si zřídit bankovní účet
Některé banky mají speciálně vytvořené základní platební účty určené především pro cizince, jiné je párují se stávajícími typy účtů.
Speciální základní platební účet:
- Banka CREDITAS
- Česká spořitelna
- ČSOB
- Komerční banka
- Raiffeisenbank
- Oberbank
- UniCredit Bank
- Waldviertler Sparkasse Bank
Základní účet spárovaný se stávajícími typy účtů:
- Air Bank
- Expobank
- mBank
- MONETA Money Bank
- Sberbank
Nejlepší banka pro cizince
Srovnání českých bank a jejich podmínek pro založení účtu ze strany cizinců. Jednotlivé banky nabízejí možnost založení účtu jak na pobočce, tak založení účtu online. Ve všech případech jsou vyžadovány doklady totožnosti, někdy stačí jen pas, jindy musí být doklady dva.
mBank
Základní platební účet v případě mBank odpovídá běžnému účtu mKonto. Vedení účtu i jeho založení je zdarma, stejně jako příchozí a odchozí platby. Příchozí i odchodzí SEPA platby v eurech.
Účet je možné vést pouze v CZK a k jeho založení je třeba jednoho, případně dvou dokumentů totožnosti.
Air Bank
Air Bank ve svých obchodních podmínkách uvádí, že umožňuje založení účtu jak státním občanům ČR, tak cizincům od 18 let. K založení účtu postačí dva doklady totožnosti, v případě cizinců tedy primárně cestovní pas a další doklad (např. řidičský průkaz).
Účet může být vedený jak v korunách, tak eurech či dolarech. Pro cizince je ideální již zmíněný základní účet, který je srovnatelný s podmínkami pro Velký tarif. Vedení účtu stojí 100 Kč měsíčně, ostatní služby jsou zdarma (výběry ze všech bankomatů, internetbanking, zadání inkasa atd.).
Air Bank má rovněž výhodné SEPA platby (25 Kč) i SWIFT platby (100 Kč).
Fio Banka
U Fio Banky si může cizinec založit účet po předložení cestovního pasu a dalšího dokladu totožnosti.
Banka rovněž nabízí založení základního platebního účtu osobám, které mají oprávnění k pobytu v ČR. Základní účet však může být na rozdíl od běžného účtu veden pouze v českých korunách.
Banka však vůbec neuvádí, zda je základní účet srovnatelný s některým z běžných účtů nebo zda se jedná o samostatnou záležitost. Není uveden ani konkrétní ceník. Běžný účet však nabízí možnost vedení ve 14 měnách, zřízení i vedení účtu je zdarma. I zde jsou výhodné zahraniční platby (SEPA 20 Kč, SWIFT 200 Kč).
Komerční banka
Komerční banka nabízí základní platební účet za 60 Kč měsíčně s tím, že odchozí platby jsou zpoplatněny (6 Kč), podobně jako provedení trvalého příkazu k úhradě.
Podmínkou pro zřízení účtu je platný cestovní pas, není vyžadován žádný další doklad. Účet je veden v CZK. Přeshraniční převody peněz jsou u KB dražší než v předchozích dvou případech. Odchozí SEPA platby stojí 195 Kč, SWIFT platby jsou zpoplatněny 0,9 % ze zasílané částky.
Česká spořitelna
Česká spořitelna na svých stránkách neuvádí konkrétní podmínky zřízení účtu pro cizince, obecně však vyžaduje platný doklad totožnosti.
Vedení základního účtu je zdarma, odchozí platby jsou zpoplatněny 5 Kč nebo 7 Kč, výběr z bankomatu 5 Kč.
Za SEPA platby si Česká spořitelna účtuje 220 Kč, za SWIFT platby 1 % z částky.
Jaká je tedy nejlepší banka pro cizince?
Vzhledem k uvedeným podmínkám jednotlivých bank nejlépe vychází konta od mBank a Air Bank.
Obě banky nabízejí občanům s jinou státní příslušností běžné účty, které využívají i občané ČR, a to s relativně nízkými poplatky.
Výhodou u obou bank jsou i nízké poplatky za SEPA a SWIFT platby, díky nimž mohou cizinci s povolením k pobytu v ČR zasílat peníze do své domoviny. Air Bank navíc nabízí vedení účtu v CZK, EUR i USD.
Jak ušetřit peníze
Pokud jako cizinec chcete dlouhodobě pobývat na území České republiky, založení běžného účtu v některé z českých bank je určitě správným rozhodnutím. Využívání bankovních převodů pro zahraniční posílání peněz je však lepší řešit přes speciální služby jako je Wise.
- Na multiměnovém účtu Wise můžete mít a směňovat 50 různých měn (vč. CZK, EUR, USD, GBP).
- Účet Wise je zcela zdarma (založení, vedení i zrušení).
- Možnost aktivovat virtuální kartu pro bezpečné platby na internetu.
- Funguje to jednoduše přes webovou i mobilní aplikaci.