Už jste slyšeli výraz bankovní identita? Jde o horkou novinku roku 2021, která nám má značně zjednodušit život. Jaké má využití a jaké jsou její funkce? Jak ji můžete získat?
eGoverment v České republice
V dnešní době děláme na internetu skoro všechno. Pracujeme, studujeme, setkáváme se s přáteli, brouzdáme po sociálních sítích, nakupujeme. Jen na ty úřady musíme vystát frontu, abychom odevzdali nějaký formulář.
Fungování státu na internetu se rozjíždí pomalu. Prvním krokem byl Czech POINT. Sice si osobně musíme zajít na poštu, ale dokážeme na jednom místě získat spoustu věcí, které bychom si jinak museli shánět v různých institucích.
Dalším stupněm bylo zavedení datových schránek. Ty však mají zřízeny především firmy. Teprve v roce 2022 se počítá s jednoduchým zřizováním datových schránek běžným občanům, kteří budou využívat svou bankovní identitu. O co se jedná?
Co je bankovní identita
Ve zkratce je bankovní identita nová služba, díky které se skrze své internetové bankovnictví můžeme dostat do státních databází.
Při zařízení bankovního účtu si banka chce ověřit naši totožnost. Proto si vyžádá naše identifikační údaje a porovná je s našimi osobními doklady. Většina lidí využívá pro spravování svého účtu internetové bankovnictví. Toto se banky rozhodly využít.
V Česku existuje Národní bod pro identifikaci a autentizaci (NIA), který slouží k ověření naší totožnosti při komunikaci s úřady skrze online služby. Takovou online službou by mohlo být právě i internetové bankovnictví, protože naše identita již byla ověřena. Česká bankovní asociace proto vytvořila projekt BankID
Bylo však potřeba upravit zákon o bankách, aby banky mohly vykonávat podnikatelskou činnost spočívající v poskytování elektronické identifikace, autentizace a služeb vytvářejících důvěru. Novela zákona se stala účinnou 1. ledna 2021. Banky nyní ladí různá technická řešení, aby svým klientům mohly službu bankovní identity nabídnout.
Využití bankovní identity
Bankovní identita umožňuje uživatelům, aby dokázali potvrdit svou identitu při online styku s úřady. Usnadňuje přístup k základním registrům státu. S její pomocí můžeme získávat informace z katastru nemovitostí, registru řidičů nebo třeba z portálů krajů a obcí.
Můžeme dále snadno získat:
- výpis z rejstříku trestů,
- výpis z živnostenského rejstříku,
- výpis bodového hodnocení řidiče,
- potvrzení o bezdlužnosti,
- potvrzení o studiu.
Budete moci elektronicky podávat daňové přiznání, vyřídit si živnostenské oprávnění, získat přístup k eReceptu nebo k informacím o svém důchodovém pojištění nebo o pracovní neschopnosti.
Skrze bankovní identitu je možno elektronicky podepisovat dokumenty. Zjednodušuje nám také práci pomocí automatického doplnění různých dotazníků. Při sčítání lidu např. předvyplnila formulář s našimi identifikačními údaji.
Kromě služeb pro občany existuje i bankovní identita pro firmy, které ji budou moci využívat pro komunikaci se svými klienty. Pro společnosti samozřejmě služba zdarma není, řídí se podle ceníku služeb bank.
Jako spotřebitelé si postupně budeme moci třeba změnit poskytovatele elektřiny a plynu, vybrat tarify mobilních operátorů apod.
Výhody bankovní identity
Některé banky zavedly bankovní identitu automaticky pro všechny své klienty s tím, že pokud ji používat nechtějí, musí to bance oznámit. Jiné banky zvolily opačný přístup a klient musí o používání služby požádat. Každopádně, zřízení bankovní identity je zdarma a nestojí nás žádný čas ani nutnost se učit něco nového, protože postačí, pokud se budeme umět přihlásit do svého internetového bankovnictví.
Při jednání online, kdy využíváme naše citlivé údaje, jde samozřejmě vždy o bezpečnostní riziko. Zabezpečení přístupu k našemu bankovnímu účtu je pro banky prioritou, proto by ani bankovní identita neměla být ohrožena.
Další výhodou bankovní identity je fakt, že si nemusíme pamatovat hromadu hesel na nejrůznější portály. Postačí, když se dokážeme přihlásit do svého internetového bankovnictví. I to snižuje riziko, že se přihlásíme na nějaký podvodný portál.
Bankovní identita by měla vést k úspoře času, a tím i peněz.
Zapojené banky
Poskytnutí bankovní identity není povinnost banky. Je jen na ní, zda ji svým klientům umožní. Nicméně jde o atraktivní službu budoucnosti. Lze proto očekávat, že o ni bude drtivá většina českých bank usilovat. Musí přitom projít poměrně náročným akreditačním procesem u Ministerstva vnitra.
V současnosti nabízí svým klientům bankovní identitu Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, KB a Moneta. Brzy by měla být k dispozici i Fio bankovní identita. Letos plánují službu spustit i Equa bank, mBank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank.