Chystáte se do Číny na libovolně dlouhou dobu? Pak vás určitě bude zajímat čím v zemi platit, jak získat další finanční prostředky nebo jak nákladný je vůbec život v této asijské destinaci. Prostřednictvím tohoto článku vám odpovíme na otázky typu, jaké peníze do Číny, jak platit v Číně a mnohé jiné věci.
Nejprve se pojďme seznámit se základní měnou této země. Tou je renminbi označovaná mezinárodní zkratkou RMB. Velice často však narazíte na hovorovější název, kterým je čínský jüan známý pod zkratkou CNY. Aktuální kurz čínského jüanu se vůči české koruně pohybuje kolem 3,50 Kč.
V Číně objevíte nejenom čínské bankovky typu jüan, ale také čínské mince. Menší měnou je jiao a fen, a to v tomto poměru.
- 1 jüan = 10 jiao (mao)
- 1 jüan = 100 fen
Pokud jde o vyšší čínské bankovky, setkáte se nejčastěji s těmito nominálními hodnotami – 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 jüanů.
Jak získat čínský jüan?
Čínský jüan se nesnažte rozměňovat ještě před odletem do Číny. Mnohem lepší variantou je vzít si do země dostatečné množství eur nebo amerických dolarů. Právě tyto dvě měny je vhodné primárně měnit na území České republiky.
Nejpřístupnějším místem ihned po příletu do země jsou směnárny na letišti. Ty mimochodem naleznete i v mnoha hotelích. Myslete však na to, že výměnný kurz v těchto lokalitách nepatří k těm nejvýhodnějším. Je lepší proměnit si jen základní částku, abyste měli peníze na to, než se dostanete do klasické banky.
Výměna EUR a USD na CNY v bance zaručuje nejvýhodnější kurz. Ten je na druhou stranu spojen s trochu delším čekáním, než na vás přijde řada a vůbec dojde ke kompletní směně. Tato doba se pohybuje různě dle konkrétní banky. Může trvat až 30 minut.
Alternativou pak zůstává ještě výběr z bankomatu. V zemi lze narazit na dva odlišné typy těchto zařízení.
- Bankomaty lokálních bank
- Bankomaty centrální banky – ty bývají často označovány zkratkami CRM a ATM
Hlavní rozdíl je v tom, že bankomaty centrální banky přijímají mezinárodní platební karty, takže nebudete mít problémy s jejich použitím. Počítat musíte pouze s tím, že vám budou účtovány poplatky dle vaší tuzemské banky v České republice.
Mnohdy je také doporučováno nahlásit bance návštěvu Číny, protože by mohlo dojít k zablokování platební karty při výběrech nebo platbách v této zemi. Každá banka to má nastavené trochu jinak.
Platba v hotovosti a bezhotovostně
Nyní, když víte, jak získat čínský jüan, je nejvyšší čas zaměřit se na to, jakým způsobem v zemi vlastně platit. Vedle hotovosti, která je nespornou výhodou hlavně v odlehlejších oblastech, je tu i možnost platby kartou. Platební terminály jsou především v hotelích, restauracích, obchodních domech a ostatních frekventovanějších a turisticky vyhledávanějších místech.
K bezhotovostní platbě můžete použít hned několik platebních nástrojů.
- Platební karta VISA – I když jde o jednu z nejpoužívanějších na světě, v Číně jsou s ní kupodivu problémy a nepatří mezi ty rozšířené.
- Ostatní platební karty – Využít můžete jiné platební karty, mezi prověřené patří rozhodně Union Bank a další.
- Mobilní platby – V Číně jsou využívány i mobilní platby, jakými jsou Apple Pay, Baidu Pay, Alipay, Wech Pay a ostatní.
Teď už víte i to, jak platit v Číně, proto se vrhneme na poslední kapitolu tohoto článku zaměřenou především na celkové náklady na život v Číně, potažmo na ceny zboží a služeb.
Kolik, co stojí v Číně?
Ceny v Číně se liší podle toho, v jaké oblasti se nacházíte. O celkových nákladech na pobyt rozhoduje i to, jakých výdobytků současnosti si budete chtít dopřávat, jak kvalitní jídlo budete konzumovat a co od svého pobytu v Číně vlastně očekáváte.
Když už víte, jaké peníze do Číny sebou přibalit, dozvíte se ještě přibližné ceny vybraného sortimentu.
- Voda 0,5 litru od 1 RMB
- Coca-Cola 0,5 litru od 3,5 RMB
- Pivo v restauraci od 35 RMB
- Oběd v jídelně od 15 RMB
- Oběd v luxusnější restauraci od 35 RMB
- Latté po dobrém obědě od 35 RMB
- Levné ubytování od 2 500 RMB za měsíc