Začínáte studovat na vysoké škole a potřebujete bankovní účet pro studenty, kde by vám rodiče posílali peníze a vy z něj mohli platit za ubytování? Nebo jste si našli brigádu, a chcete, aby vám výplata chodila právě na účet? Připravili jsme pro vás srovnání nabídek bank.

V čem je bankovní účet pro studenty jiný

Banky nabízí studentské účty obvykle mladým lidem ve věku 15 až 26 let. Dávejte si ale pozor, komu je účet určen. Banka může mít nastaveny jiné podmínky pro student středních škol či pro mladé lidi, kteří studenty nejsou. Některé banky požadují po klientech doložení potvrzení o studiu, jiné nabízí účty i absolventům škol do třiceti let.

Na rozdíl od běžných účtů si banky nestrhávají u žádného studentského účtu poplatek za vedení. Někdy je ale třeba splnit ještě dodatečné podmínky (např. platba kartou jednou měsíčně apod.). Většinou si neúčtují ani další poplatky jako jsou poplatky za transakce či výběry z bankomatu.

Jak si vybrat bankovní účet pro studenty?

Účet by měl především vyhovovat vašim potřebám. Zaměřte se především na poplatky, které si banka může účtovat, a na dostupnost banky (internetová aplikace, množství poboček a automatů). Zamyslete se, jak budete účet používat.

Placení bezkontaktní kartou je v dnešní době samozřejmostí a rozhodně by nemělo být zpoplatněno. Pokud budete často převádět peníze z účtu na účet, jistě oceníte přehledné internetové bankovnictví.

Zamyslete se také, kolik peněz na účtu hodláte mít, a zda banka nabízí ke studentskému účtu výhodný spořicí účet.

Budete mít hodně výdajů v hotovosti? Pak pro vás bude klíčové vybírání peněz z bankomatu. I studentské účty, které se tváří jako bezpoplatkové, vás mohou překvapit. Některé banky vám dovolí několik výběrů zdarma. Některé si nic neúčtují, pokud používáte jejich bankomaty. Zjistěte, kolik bankomatů taková banka má, a jak jsou od vás daleko. Výběr z vlastního bankomatu zdarma vám bude k ničemu, pokud ve vašem městě žádné bankomaty banka nemá. Ideální bankovní účet bude mít výběry ze všech bankomatů bez poplatků a to včetně zahraničí.

Pokud budete studovat v cizině, možná oceníte, pokud si budete moci u stejné banky zřídit cizoměnový účet např. v eurech či dolarech. S pobytem v zahraničí souvisí i poplatky za transakce do a ze zahraničí.

Ke studentským účtům jsou často nabízeny různé věrnostní programy a slevy u partnerů. Ty pro vás mohou být atraktivní, ale často zjistíte, že je vůbec nevyužijete. Berte je tedy spíše jako bonus a rozhodně účet nevybírejte jen na základě lákavých nabídek a marketingových akcí.

Srovnejte nabídky jednotlivých bank a vyberte si takový účet, který pro vás bude nejvýhodnější. Nezapomeňte, že nemusí jít nutně o účet studentský. Podívejte se na srovnání běžných účtů.

Srovnání studentských účtů

Česká spořitelna: Účet pro studenty

Vedení účtu je u České spořitelny zdarma. Za výběry z bankomatu banky neplatíte, výběry z cizích bankomatů jsou zpoplatněny částkou 40 Kč. K účtu dostanete Visa kartu a bezkontaktní platební nálepku. Účet musíte založit na pobočce.

Potvrzení o studiu předkládáte jen jednou, ale účet bude veden jako studentský do doby než dovršíte 26 let.

Komerční banka: Studentský účet G2

Účet je veden zdarma. Z bankomatů Komerční banky můžete vybírat neomezeně a bezplatně, u cizích bankomatů zaplatíte 39 Kč za výběr, v zahraničí pak 99 Kč. K účtu dostanete debetní kartu a bezkontaktní platební nálepku.

Účet lze založit i online. Je nabízen studentům od 15 let. Poté, co vám bude 20 let, musíte přinést potvrzení o studiu a účet si můžete ponechat do 30 let.

Moneta: Studentský účet

I u Monety je vedení účtu zdarma. Při výběru z vlastního bankomatu sice nezaplatíte nic, zato při výběru z cizího si připravte 59 Kč. V zahraničí pak zaplatíte poplatek ve výši 0,5% z částky, minimálně 100 Kč.

K účtu je karta MasterCard, bezkontaktní nálepka a lze zřídit kontokorent.

Účet lze založit pouze na pobočce, využívat jej můžete do 27 let.

Banka si účtuje poplatek 6 Kč za jednu elektronickou transakci. Nepatří tedy k nejvýhodnějším produktům na trhu.

Raiffeisen Bank: eKonto STUDENT PREMIUM

Vedení účtu je zdarma, pokud provedete za měsíc alespoň tři odchozí transakce. V opačném případě zaplatíte 49 Kč. Trvalé příkazy jsou zdarma, inkaso je zpoplatněno 50 Kč. Za výběr z vlastního ani z cizího bankomatu se neplatí.

K účtu je platební karta MasterCard a bezkontaktní platební nálepka. Raiffeisen nabízí ve speciální akci bonus 100 Kč měsíčně po dobu jednoho roku.

Účet lze založit i online. Můžete jej využívat do 26 let, pokud dodáte potvrzení o studiu.

Unicredit Bank: U konto pro mladé

Vedení účtu máte zdarma bez dalších podmínek. Za elektronické transakce, trvalé příkazy ani inkasa se neplatí, stejně jako za výběry z vlastních či cizích bankomatů.

K účtu dostanete kartu MasterCard a bezkontaktní platební nálepku. Banka také umožňuje zřídit kontokorent.

Účet je pro všechny mladé lidi do 26 let, nevyžaduje se potvrzení o studiu. To ocení zejména ti, kteří po střední škole hodlají hned pracovat. Lze si jej zařídit pouze na pobočce.