Bankovní účet nemusíte vést pouze v České republice. Otevřít si jej můžete i v zahraničí, což má pro řadu občanů spoustu zajímavých výhod. Tématem tohoto článku bude bankovní účet ve Švýcarsku. V zemi zaslíbené, kde lze čerpat díky jejich tamnímu systému řadu příjemných benefitů.

Možná se ptáte, proč se vůbec zaměřovat na založení účtu ve Švýcarsku? Jaký to pro vás bude mít přínos, vlastnit účet v zahraničí? Na takové otázky existují poměrně jednoduché odpovědi.

  • Pracujete ve Švýcarsku, tak chcete logicky vlastnit i bankovní účet v této zemi, na který vám bude chodit výplata.
  • Chcete diverzifikovat měnové riziko.
  • Rádi byste získali více anonymity díky současnému bankovnímu systému Švýcarska.

Někdy nepotřebujete přímo bankovní účet ve Švýcarsku a bude vám bohatě stačit multiměnový účet Wise. Získáte totiž převody české koruny CZK a švýcarského franku CHF se středovým kurzem. Držet můžete na účtu Wise švýcarský frank dlouhodobě a české koruny nebudou podléhat tak rychlé inflaci.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

Víte, jak levně převést peníze ze Švýcarska? Podívejte se na doporučený postup, pokud máte švýcarské franky a chcete je směnit na Eura anebo převést na české koruny. Postup lze aplikovat i opačně, tedy převést české koruny do Švýcarska.

Jaké se nabízí švýcarské banky

Pokud chcete mít účet ve Švýcarsku, měli byste vědět o tom, jaké typy bankovních institucí vám vlastně nabízí takové možnosti. V tomto směru můžete objevit hned na několik charakterově odlišných společností.

Mezi největší banky ve Švýcarsku patří rozhodně Union Bank of Switzerland a Credit Suisse. Ty mimochodem spadají i k velkým bankám v celosvětovém měřítku. Narazit samozřejmě můžete i na řadu konkurenčních subjektů, jež se mohou dostat do vašeho výběru.

Založení účtu ve švýcarské bance lze realizovat u těchto bank.

  • Kantonální banky – V zemi se nachází přibližně 24 kantonálních bank.
  • Regionální banky a spořitelny – V této kategorii společností naleznete až 63 bankovních institucí. Velká spousta z nich je mimo jiné zapojena do bankovního spolku RBA – Gruppe. K těm dominantním patří rozhodně Baloise Bank SoBa a Neue Aargauer Bank.
  • Raiffeisen banky – Jde o banky spjaté se známou finanční skupinou Raiffeisen Schweiz, která má přes 300 bank po celém území Švýcarska.
  • Zahraniční banky – Do této skupiny spadají ostatní světoví hráči na bankovním trhu. Je to například PNP Paribas nebo HSBC Private Bank.

Když nahlédnete do švýcarského bankovnictví zjistíte, že tamní trh se rozděluje na dva typy bankovních společností. Tu první skupinu představují komerční švýcarské banky. Druhou pak tvoří privátní účty, které jsou mnohdy označovány jako kolaterální úschovny.

Banky ve Švýcarsku

Název bankyRok založeníAdresa banky
UBS Group AG1862Bahnhofstrasse 45, 8001 Zürich, Switzerland
Credit Suisse Group AG1856Paradeplatz 8, 8001 Zürich, Switzerland
Julius Bär Group1890Bahnhofstrasse 36, 8001 Zürich, Switzerland
Banque Cantonale Vaudoise1845Place St-François 14, 1003 Lausanne, Switzerland
Zürcher Kantonalbank1870Bahnhofstrasse 9, 8001 Zürich, Switzerland
Swiss National Bank1907Börsenstrasse 15, 8001 Zürich, Switzerland
Pictet Group1805Route des Acacias 60, 1211 Geneva, Switzerland
Raiffeisen Switzerland1899Raiffeisenplatz 4, 9001 St. Gallen, Switzerland
Lombard Odier1796Rue de la Corraterie 11, 1204 Geneva, Switzerland
Bank J. Safra Sarasin1841Elisabethenstrasse 62, 4002 Basel, Switzerland

Anonymní bankovní účet ve Švýcarsku

Druhá zmíněná skupina, privátní účty, tedy kolaterální úschovy spadají pod označení anonymní bankovní účet. Tento druh účtu je však aktuálně v ohrožení, protože Švýcarsko má před sebou dohodu mezi Evropskou Unií a Švýcarskem o automatické výměně informací o bankovních účtech. Účinnost této dohody platí od roku 2018.

Privátní účty jsou také ošemetné z hlediska dědictví, do něhož primárně nespadají. Tudíž je nutné volit privilegované osoby, u kterých musíte uvést přesné identifikační údaje. Jakákoliv chyba se nemusí vyplatit, a proto pokud máte v plánu vkládat větší majetek na bankovní účet ve Švýcarsku, je vhodné se o tom poradit s odborníkem.

Jak si založit konto ve Švýcarsku

Při hledání odpovědi na otázku, jak založit účet v zahraničí, potažmo ve Švýcarsku, narazíte na poměrně jednoduché řešení. A to prostřednictvím online cesty. V žádném případě tak nemusíte navštěvovat některou z poboček vámi vybrané bankovní společnosti.

Zajímavostí je, že můžete navštívit také švýcarské banky v ČR, mezi které patří jistě Lombard Odier Darier Hentsch & Cie (Praha 1) nebo UBS AG (Praha 5).

Počítat byste měli rozhodně s tím, že hlavní měnou, v níž bude veden bankovní účet je Švýcarský frank.

Požadované dokumenty pro otevření bankovního účtu

Při žádosti se připravte na doložení několika důležitých dokumentů.

  • Nutnost předložit pas, občanku a někdy dokonce povolení k pobytu.
  • Některé banky vyžadují i potvrzení od zaměstnavatele.
  • Určité banky naopak chtějí prohlášení, že nevlastníte americké občanství.

Setkat se v tomto směru můžete i s jinými požadavky, které ale nejsou běžným standardem a budou se týkat jen méně známých a vybraných švýcarských bank.

Bankovní účet ve Švýcarsku vám samozřejmě dává stejné možnosti jako ten v České republice.

  • Expresní převody peněz do 30 minut.
  • Moderní a přehledné internetové bankovnictví, v němž nastavíte všechny služby.
  • Na trhu je i spousta bezplatných švýcarských účtů oproštěných od jakýchkoliv poplatků za vedení.

Spořící účet ve Švýcarsku

V souvislosti s bankovním účtem ve Švýcarsku se nabízí otázka, zda si nepořídit také spořící účet ve Švýcarsku? To znamená takový produkt, který bude generovat zajímavé úroky a přinášet odpovídající zisky? S tímto segmentem musíte mít zkušenosti, abyste své peníze zhodnocovali a vyplatil se vám tento krok. Před založením spořicího účtu přemýšlejte o následujících věcech.

  • Peníze obvykle nejsou pojištěny u fondů.
  • Jde o spořicí účet, takže výše úrokové sazby nebude horentní.
  • V potaz musíte brát poplatky za transakce a vedení spořicího účtu.

Když se nad tím tak zamyslíte, je otázkou, zda se spoření v CHF vůbec vyplatí.

Jak poslat peníze do Švýcarska

Pokud si založíte bankovní účet online, pak využijte online převod. Porovnejte však Wise službu před tím než odešlete peníze ze svého internetového bankovnictví, často je totiž levnější než převod z české banky.

Pokud však chcete zachovat co nejvíce anonymity na svém švýcarském účtu, spíše doporučujeme osobní návštěvu banky a složení peněz v hotovosti. Samozřejmě platí určité limity, následně můžete být požádání nejen o průkaz totožnosti, ale i o vysvětlení původu peněz.

Převody peněz s Wise

Namísto složitého vyřizování a zakládání bankovního účtu u švýcarské banky si založte účet Wise online. Můžete přijímat švýcarský frank CHF z výplaty či jiného důvodu bezplatně a to ihned. Vše založíte z pohodlí domova ještě před odjezdem v ČR. Švýcarský frank navíc můžete na Wise držet dlouhodobě anebo si v této měně spořit. Nebudete tak ovlivněni inflací české koruny.

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

S multiměnovým účtem Wise si můžete:

  • zřídit až 10 čísel účtů včetně CHF a EUR
  • držet a směňovat až 50 různých měn se středovým kurzem
  • s debetní kartou platit doma i v zahraničí
  • zřídit virtuální kartu pro bezpečné platby na internetu
  • platební kartu napojit na Apple Pay i Google Pay

To vše transparentně a s minimálními poplatky. Zahraniční převody vás vyjdou mnohem výhodněji než prostřednictvím banky.